Nowa radlińska

  Nowa radlińska bateria zaczęła już produkować koks

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W piątek ruszyła produkcja w nowej baterii koksowniczej w Radlinie. Koksownia, będąca częścią giganta - Kombinatu Koksochemicznego Zabrze - dzięki nowej baterii ma zapewnioną bezpieczną egzystencję na co najmniej 30 lat.
  Wybudowane przed rokiem 1980, dwie uciążliwe dla środowiska baterie, kończą już swój żywot. Nowa budowla jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pierwsze komory rozpalono tu już w czerwcu, po roku od rozpoczęcia budowy. Wczoraj w baterii zaczęto produkować koks.

  - To historyczny moment. Od chwili rozpoczęcia produkcji ogień będzie się tu palił nieprzerwanie przez 30 lat - mówi Jan Pasz, kierownik zakładu zatrudniającego 300 pracowników. - Dojście do pełnej mocy produkcyjnej zajmie nam jeszcze około trzech miesięcy - dodaje.
  Budowa nowej baterii pochłonęła 150 milionów złotych. A to jeszcze nie koniec zakrojonej na szeroką skalę modernizacji. Cała inwestycja ma kosztować ok. 480 milionów złotych.

  - To tak, jakby na terenie już istniejącej koksowni wybudować od podstaw całkiem nowy zakład - wyjaśnia Zdzisław Trzepizur, prezes Kombinatu.

  Dzięki modernizacji, moce produkcyjne wzrosną o blisko 20 proc. Według optymistycznego wariantu w przyszłym roku koksownia będzie produkowała 750 tys. ton koksu rocznie. Zakład stanie się też znacznie bardziej przyjazny dla środowiska i nie będzie tak uciążliwy dla mieszkających w sąsiedztwie ludzi.

  - My już się przyzwyczailiśmy do osobliwego klimatu, jaki tu panuje, bo mieszkamy nieopodal koksowni już od dawna. Ale cieszy nas, gdy słyszymy, że do powietrza dostawać się teraz będzie mniej zanieczyszczeń - mówi Maria Płania, mieszkanka Radlina.

  Koksownia, dzięki nowej inwestycji, może konkurować z największymi tego typu zakładami w Europie, a nawet na świecie. Zresztą sam proces modernizacji koksowni był przedsięwzięciem międzynarodowym. Niektóre technologie nasi inżynierowie podpatrzyli w Chinach, a baterię budowała ekipa 60 fachowców z Ukrainy. Większość koksu wyprodukowanego w Radlinie trafia na eksport, głównie do Austrii i Niemiec. Największym dostawcą węgla do produkcji koksu jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama