Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa radlińska bateria zaczęła już produkować koks

Mirosława Książek
W piątek ruszyła produkcja w nowej baterii koksowniczej w Radlinie. Koksownia, będąca częścią giganta - Kombinatu Koksochemicznego Zabrze - dzięki nowej baterii ma zapewnioną bezpieczną egzystencję na co najmniej 30 lat.

Wybudowane przed rokiem 1980, dwie uciążliwe dla środowiska baterie, kończą już swój żywot. Nowa budowla jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pierwsze komory rozpalono tu już w czerwcu, po roku od rozpoczęcia budowy. Wczoraj w baterii zaczęto produkować koks.

- To historyczny moment. Od chwili rozpoczęcia produkcji ogień będzie się tu palił nieprzerwanie przez 30 lat - mówi Jan Pasz, kierownik zakładu zatrudniającego 300 pracowników. - Dojście do pełnej mocy produkcyjnej zajmie nam jeszcze około trzech miesięcy - dodaje.
Budowa nowej baterii pochłonęła 150 milionów złotych. A to jeszcze nie koniec zakrojonej na szeroką skalę modernizacji. Cała inwestycja ma kosztować ok. 480 milionów złotych.

- To tak, jakby na terenie już istniejącej koksowni wybudować od podstaw całkiem nowy zakład - wyjaśnia Zdzisław Trzepizur, prezes Kombinatu.

Dzięki modernizacji, moce produkcyjne wzrosną o blisko 20 proc. Według optymistycznego wariantu w przyszłym roku koksownia będzie produkowała 750 tys. ton koksu rocznie. Zakład stanie się też znacznie bardziej przyjazny dla środowiska i nie będzie tak uciążliwy dla mieszkających w sąsiedztwie ludzi.

- My już się przyzwyczailiśmy do osobliwego klimatu, jaki tu panuje, bo mieszkamy nieopodal koksowni już od dawna. Ale cieszy nas, gdy słyszymy, że do powietrza dostawać się teraz będzie mniej zanieczyszczeń - mówi Maria Płania, mieszkanka Radlina.

Koksownia, dzięki nowej inwestycji, może konkurować z największymi tego typu zakładami w Europie, a nawet na świecie. Zresztą sam proces modernizacji koksowni był przedsięwzięciem międzynarodowym. Niektóre technologie nasi inżynierowie podpatrzyli w Chinach, a baterię budowała ekipa 60 fachowców z Ukrainy. Większość koksu wyprodukowanego w Radlinie trafia na eksport, głównie do Austrii i Niemiec. Największym dostawcą węgla do produkcji koksu jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty