Katowioce przygotowują obchody Święta Niepodległości. Będą...

  Katowioce przygotowują obchody Święta Niepodległości. Będą sztuczne ognie i orkiestra dęta

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wraz z marszałkiem województwa śląskiego Adamem Matusiewiczem i prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem zaprasza mieszkańców województwa śląskiego do udziału w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
  W Katowicach, w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, w godz. 19.00-19.30 na skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Trzech Stawów będzie można obserwować pokaz sztucznych ogni. W godz. 20.00-2.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbędą się kolejne Dni Otwarte Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach "Nocne zwiedzanie urzędu". Na gości, którzy zechcą zwiedzić historyczne sale budynku, będą czekać przewodnicy. Dla zwiedzających otwarte zostanie paradne wejście do gmachu urzędu od strony placu Sejmu Śląskiego.

  11 listopada w godz. 9.30-10.00 przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich złożą kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach. W godz. 10.00-10.30 przed archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach wystąpi Orkiestra Dęta KWK "Murcki Staszic" oraz chór uczniów X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego. O godz. 10.30 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Damiana Zimonia odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczyć będą kompanie honorowe wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, harcerzy, klas wojskowych i poczty sztandarowe. Oprawę artystyczną nabożeństwa zapewni chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod batutą Jarosława Wolanina. Po zakończeniu mszy nastąpi rozformowanie pododdziałów.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   " Bresku-Litewsku "

   celtka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 30


   Chłopeczku naucz się pisać nazwy miast, nie mówiąc już o wiedzy historycznej której nie posiadasz.
   Naczelnik państwa , pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski nigdy o władzę nie zabiegał,...rozwiń całość


   Chłopeczku naucz się pisać nazwy miast, nie mówiąc już o wiedzy historycznej której nie posiadasz.
   Naczelnik państwa , pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski nigdy o władzę nie zabiegał, Piłsudski odmówił kandydowania na prezydenta w wyborach 1922, rozczarowany kolejnymi rządami i niepraktycznością konstytucji marcowej, w roku 1923 zrezygnował z funkcji ministra wojny, wycofał się z życia politycznego, w parlamencie tymczasem będącym w ciągłych kłótniach oraz przy całkowitym braku skuteczności sejmu oraz wyraźnnego jego zdaniem brakiem odpowiedzialności partii i ich przywódców za losy kraju, konflikty partyjne odsunęły na bok sprawy gospodarcze, spadała wartość złotego , upadły zakłady pracy i rosło bezrobocie
   26 maja 1926 roku tłumy demonstrantów w Warszawie protestowały przeciwko rządom Witosa
   ten jednak nie zamierzał rezygnować i wezwał policję do rozpędzenia demonstracji
   Rząd Witosa nie chciał ustąpić dobrowolnie.
   Rządy "demokratyczne" tamtego okresu można podumować jedną z musli J.Piłsudskiego : "Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić"
   Gdyby nie zamach majowy Polski by już wtedy nie było - przygotowania Moskwy do nowej wojny.
   Przeciwników politycznych (czyt.Polski) izolował w Berezie Kartuskskiej a nie jak napisano " Bresku-Litewsku " co to za nazwa, jak już to Brześć Litewski !
   Przypomnę tylko że ..... gdyby nie Józef Piłsudski nie byłoby Polski w 1918 roku ani w roku 1920
   Pisanie takiej "prawdy" o Józefie Piłsudskim to nic inego jak bełkot historyczny a raczej hiteryczny bo inaczej nie mozna tego okreslić.
   Co do wojewody Michała Grazyńskiego zarzut że prześladował "ludność śląską" i niemiecką to następne brednie nie poparte faktami.
   Grażyńki był jednym z najwybitniejszych, najbardziej żarliwych patriotów polskich, bywał bezwzględny i pragmatyczny. Wynikało to z jego powstańczych doświadczeń i wojskowej ścieżki, którą kroczył w młodych latach. Wierny idei Piłsudskiego, zdeterminowany w obronie polskości i ambitnie wykonujący swą misję jako wojewoda Śląski, wykazał wiele talentów, zyskując rozgłos i uznanie nawet na Zachodzie.
   Jego osiągnięcia oraz zrealizowanie projektów, które przyczyniły się do rozwoju Śląska, zwłaszcza infrastruktury i budownictwa (m.in. zameczek myśliwski w Wiśle, wiadukt kolejowy, wodociągi miasta Cieszyna, Szkoły, linie kolejowe, drogi, katowicki drapacz chmur, budynek gmachu skarbowego, zabudowa miejska w stylu modernistycznym, osiedle Ligota, gmach Muzeum Śląskiego, budynek Zakładów Technicznych, Dom Oświatowy w Katowicach, zapora wodna im. Ignacego Mościckiego w Wapienicy, most w Nowym Bieruniu.
   Nieceniony wkład w rozwój harcerstwa na Śląsku poprzez budowę infrastruktury harceskiej na Śląsku Cieszyńkim i mozna by jeszcze długo wymieniać ...
   Co do "prześladowania" zakończonego śmiercią to proszę o fakty.
   Ustanowienie zarządu komisarycznego nad majatkiem Jana Henryk XVII księcia pszczyńskiego wynikało z niepłacenia podatków do skarbu śląskiego, który bimbał sobie z nakazów płatniczych, żyjąc ponad stan, a zyski z firm górnośląskich wyprowadzając za granicę, do Wałbrzycha.Nad majątkiem ustanowiono zarząd komisaryczny, a w sierpniu 1934 doszło do licytacji wyposażenia zamku pszczyńskiego i promnickiego.
   Jeśli to jest "prześladowanie" to niestety dzisiaj osoby uchylające się od płacenia podatków mozna też nazwać prześladowanymi.

   ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.
   — Józef Piłsudski

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda o Pilsudskim

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 25

   W maju 1926 roku Pilsudski w krwawym zamachu (2000 ofiar w tym 400 zabitych) na demokratyczny parlament zagarnal wladze dla siebie.W 1930 roku przedstawiciele demokratycznych partii zostali...rozwiń całość

   W maju 1926 roku Pilsudski w krwawym zamachu (2000 ofiar w tym 400 zabitych) na demokratyczny parlament zagarnal wladze dla siebie.W 1930 roku przedstawiciele demokratycznych partii zostali osadzeni w twierdzy w Bresku-Litewsku bez mozliwosci dochodzenia swoich praw.W tym samym czasie wybory do sejmu zostaly przez Pilsudskiego manipulowane i sfalszowane.W 1930 roku zostali w krwawej akcji spacyfikowane ukrainskie wioski w zachodniej Galicji.Za te wszystkie czyny odpowiedzialny byl osobiscie Pilsudski.Na Slasku jego zaufanym czlowiekiem byl Michal Grazynski ktory prowadzil surowy rezim i przesladowania czesto zakonczone smiercia wobec ludnosci Niemieckiej i Slaskiej.W Polsce kult Pilsudskiego jest uprawiany przez wiekszosc Polakow ale nie przez wszystkich. Ciekawe ale to typowe dla Polakow ,ze nie pisze sie prawdy i pokazuje sie tylko jedna strone medalu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama