Pałac się rozsypuje

  Pałac się rozsypuje

  Piotr Sobierajski, Anna Witek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pałac Kultury Zgłębia popada w ruinę. Wykonana z piaskowca elewacja odpada płatami. Na remont potrzeba około 16 milionów złotych. Takich pieniędzy gmina nie ma. Tymczasem pałac to nie tylko symbol miasta, ale też zabytek architektury socrealistycznej, wpisany do rejestru.
  Pałac jest największą placówką kulturalno-oświatową w mieście. Mieści się w nim wiele instytucji, kół i klubów zainteresowań, odbywają się ważne imprezy. Pałacowi podlegają też świetlice środowiskowe. Zdaniem mieszkańców to wizytówka miasta i władze powinny znaleźć pieniądze na jego odnowę.

  - Nie wyobrażam sobie, by pałacu miało nie być. To miejsce, w którym tętni życie kulturalne miasta - mówi Zbigniew Zieliński, mieszkaniec Dąbrowy.

  Ludziom nie przeszkadza socrealistyczna architektura i przeszłość budowli.
  - Pałac jest potrzebny przede wszystkim młodzieży. Poza tym relikty minionej epoki też trzeba szanować. To część naszej zagłębiowskiej przeszłości - mówi Maria Jakubska z Gołonoga, dzielnicy Dąbrowy.

  Władze miasta postanowiły zdobyć pieniądze na ratowanie zabytku z funduszy unijnych. Złożyły już wniosek o dofinansowanie. Chodzi o niemałą kwotę - ponad 4 miliony złotych (85 proc. wszystkich kosztów) na pierwszy etap prac. Pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

  Wartość wszystkich prac remontowych została oszacowana na ponad 16 milionów złotych. Na razie na remont w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zapisano zaledwie 800 tysięcy złotych. Te pieniądze pozwolą w pierwszym etapie prac na remont podjazdów, przybudówek oraz tarasów zewnętrznych, a potem zgodnie z projektem rozpocznie się przebudowa całego budynku, która obejmie także jego termomodernizację. Koszty przedsięwzięcia są ogromne, bo pałac nie był jeszcze w swojej historii ani raz gruntownie remontowany, a wszystkie zmiany muszą być skonsultowane z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach.

  - Pałac Kultury Zagłębia jest znaczącym pod względem historycznym obiektem w regionie śląskim. Zabytków o takiej klasie, które zachowały wyposażenie oraz dekoracje swojej epoki jest już niewiele. Obiekt rzeczywiście jest w kiepskim stanie i wymaga remontu, zwłaszcza dekoracje i wyposażenie powinny być bardzo szybko poddane fachowej konserwacji, by zachowały wartość historyczną - mówi Barbara Klajmon, śląski wojewódzki konserwator zabytków.

  Na razie udało się wymienić część okien i zabezpieczyć elewację. To jednak tylko prowizoryczne działanie. Budynkiem muszą się zająć specjaliści.

  - Płyty z piaskowca odpadają, ale specjalistyczna firma zabezpieczyła najbardziej zagrożone fragmenty. Pałac będzie się jednak dalej kruszył i generalna przebudowa jest nieunikniona. My z funduszy bieżących staramy się konserwować i naprawiać to, co się tylko da - mówi Grzegorz Perz, dyrektor PKZ.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama