Jaworzno: Rodzice łamią zakaz. Dzieci nadal kąpią się w...

  Jaworzno: Rodzice łamią zakaz. Dzieci nadal kąpią się w fontannach

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: Rodzice łamią zakaz. Dzieci nadal kąpią się w fontannach
  1/4
  przejdź do galerii
  Nie pomagają słowne upomnienia ani tabliczki informujące o zakazie. Matki małych jaworznian łamią przepisy i wciąż pozwalają swoim dzieciom moczyć się w wodzie pod jaworem i wchodzić do fontann ze skoczkami wodnymi na rynku.
  Na porządku dziennym są gonitwy wokół drzewa, przy którym ze specjalnych dysz wciąż wybucha para. Mało tego, dzieci brodzą w zbiornikach po kolana w wodzie. Były też przypadki, że rozebrane do bielizny, siadały w fontannach niczym w wannie lub basenie. Podczas gdy wodne igraszki trwają w najlepsze, uśmiechnięte rodzicielki siedzą sobie spokojnie na ławeczkach i przyglądają się zabawie swoich pociech.

  A tymczasem Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie umieścił na wszystkich tego typu obiektach na rynku tabliczki z wyraźnym napisem "ZAKAZ WCHODZENIA DO FONTANNY". Konsekwencje wodnych zabaw mogą być przede wszystkim fatalne dla zdrowia małych jaworznian.

  - Zastosowane w fontannach systemy filtrowania wody służą do oczyszczania mechanicznego. Nie są natomiast przystosowane do odkażania wody z bakterii, między innymi groźnej E. coli, grzybów czy pasożytów odzwierzęcych, które przy upalnej pogodzie namnażają się w dużym tempie - ostrzega Piotr Jamróz, rzecznik MZNK. - Fontanny są urządzeniami o obiegu zamkniętym. To oznacza, że wszelkie mikroorganizmy, które się w nich namnażają pozostają w fontannach do czasu wymiany wody - dodaje.

  Podkreśla, że obiekty z wodą na rynku są elementem dekoracyjnym, a nie użytkowym, czyli nie mogą być traktowane jako na przykład basen. W fontannach łatwo się pośliznąć i nabić sobie guza. Podobnie jest pod jaworem.

  Co grozi na nieprzestrzeganie zakazu? Co prawda, ani MZNK ani Straż Miejska w Jaworznie nie określiły, czy zabawa w fontannach będzie karana czy nie, ale art. 55. Kodeksu Wykroczeń mówi o kąpieli w zabronionym miejscu: "Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany".

  Przypominamy, że są inne rozwiązania na letnie orzeźwienie. Jaworznianie mogą nalać sobie wodę pitną z kraniku obok jawora. Czasami na rynku pojawia się też kurtyna wodna, którą instalują strażacy z OSP Osiedle Stałe.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
  *Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
  *Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama