Pokaż, że las jest dla ciebie ważny...

  Pokaż, że las jest dla ciebie ważny - po prostu przyłącz się do sprzątania

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie z Czech, Słowacji i Polski wezmą udział w sprzątaniu górskich szlaków w Nadleśnictwie Wisła w ramach kolejnej akcji"Sprzątanie Świata z Zieloną Ligą 2008", która wczoraj po raz kolejny rozpoczęła się w całym kraju.
  Przez najbliższy tydzień każdy może pokazać, czym dla niego jest hasło: "Ziemia w Twoich rękach - Las w Twoich rękach".

  Historia "Sprzątania świata" rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Ian Kiernan zorganizował ją na plażach w Sydney. Do akcji przyłączyło się 40 tys. Australijczyków. Dziś w "Clean up the World" uczestniczy 150 krajów. W Polsce ideę zaszczepiła w 1994 r.
  Mira Stanisławska-Meysztowicz, która założyła fundację Nasza Ziemia. Na Śląsku jej partnerem została fundacja Zielonej Ligi. Pierwsze sprzątanie zorganizowała na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Osiem lat temu w organizację akcji włączyła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach i od tego czasu sprzątanie odbywa się we wszystkich nadleśnictwach wchodzących w jej skład. Pomysłodawcy kampanii byli już m.in. w: Rudach Raciborskich, Katowicach, Ustroniu, Brynku. W tym roku pojawią się w Nadleśnictwie Wisła. 26 września na ogólnopolskim podsumowaniu sprzątania obecna będzie Mira Stanisławska-Meysztowicz, być może pojawi się także Adam Małysz. Sprzątać będą uczniowie z Czech, Słowacji i Polski. Chodzi jednak nie tylko o sprzątanie, ale także edukowanie.

  - Las pokrywa 28 procent powierzchni Polski i jest największym skarbem przyrody. Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu klimatu. Kiedy skutki zmian klimatu dotykają nas bezpośrednio, np. ostatnie trąby powietrzne, ludzie po-winni wiedzieć, co należy ro-bić, aby go chronić - mówi Krzysztof Chojecki, rzecznik RDLP w Katowicach.

  Od 19 do 26 września sprzątanie we wszystkich nadleśnictwach katowickiej dyrekcji LP przeprowadzą 10-15-osobowe grupy dzieci. Wraz z nauczycielem i przewodnikiem - leśnikiem wyruszą na wyznaczone wcześniej trasy. Podczas zbierania śmieci, leśnicy opowiedzą im, dlaczego las jest dla człowieka tak ważny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama