Ważne
  List do DZ: Poczta Polska, czyli karykatura "polityki...

  List do DZ: Poczta Polska, czyli karykatura "polityki jednego okienka"

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  List do DZ: Poczta Polska, czyli karykatura "polityki jednego okienka"

  ©arc.

  Sprawa funkcjonowania Poczty Polskiej, jaką ostatnio po raz kolejny poruszył pan Smolorz (DZ, nr 246, 21.10), to sprawa, na temat której chyba każdy Polak mógłby powiedzieć kilka ciekawych słów, więc i ja postanowiłem wrzucić swój kamyk do tego ogródka.
  List do DZ: Poczta Polska, czyli karykatura "polityki jednego okienka"

  ©arc.

  Kilka ostatnich styczności z tą instytucją uświadomiło mi, że polityka "jednego okienka'' lansowana przez pewną partię, sprowadza się w przypadku poczty do tego, że jej klienci obsługiwani są przez jedno okienko, na jednym jedynym oddziale w centrum miasta, a towarzyszą temu jedne i te same problemy, takie jak psujące się komputery, urzędnicza niekompetencja i ogólny chaos. Na wszelkie skargi zaś można usłyszeć ze strony poczty jedną odpowiedź, hasło klucz powtarzane w naszym kraju od niepamiętnych czasów: nie ma pieniędzy - na nowe etaty, na nowy sprzęt, na nic.


  Ciekawe, bo za każde, nawet najprostsze zlecenie, poczta pobiera konkretne opłaty, a wpływy z nich nie są uzależnione od liczby klientów. Wszyscy jesteśmy skazani na korzystanie z jej usług - chyba że komuś chce się szukać śladów istnienia innych firm pocztowych, które - za pomocą blaszek załączanych do korespondencji i innych sztuczek - próbują konkurować z molochem, który zapewnił sobie monopol na rynku. A statystycznemu Kowalskiemu - jeśli nie chce się denerwować - pozostaje kpina z tego, jak to pewnego razu poczta dostarczała list z jednej dzielnicy Gdańska do drugiej przez dwa tygodnie. Klient jest dla poczty kimś nieistotnym, wręcz niepożądanym, zaś ona sama funkcjonuje w swoim własnym świecie z pogranicza farsy i dramatu.

  Przykład Poczty Polskiej, a także kolei i jeszcze paru innych państwowych podmiotów, skłania do refleksji nad kondycją naszego kraju: w nim ludzi traktuje się jak masę, która ma płacić i pokornie znosić wszystkie utrudnienia i upokorzenia. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że "racjonalizując'', "likwidując'' i "redukując'' zakres swojej działalności, poczta i jej państwowe siostry w końcu same się zlikwidują, a w ich miejsce powstaną zdrowe instytucje, działające w myśl zasady, że to instytucje mają służyć ludziom, a nie odwrotnie. Ale - jak wiadomo - nadzieja jest matką głupich...

  Oprac. JJ
  Łukasz Przybylski

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni"
  Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  opinie@dz.com.pl lub j.jenczelewska@dz.com.pl


  * CZYTAJ KONIECZNIE

  RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE

  CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama