Sosnowiec: Powstała spółka, która zbuduje spalarnię osadów...

  Sosnowiec: Powstała spółka, która zbuduje spalarnię osadów ściekowych

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ciągu trzech latach w Sosnowcu ma powstać zakład, który będzie w stanie spalić, co najmniej 130 tys. ton osadów ściekowych rocznie. W czwartek w Katowicach podpisano akt powołujący spółkę, która ma zbudować pierwszą taką instalację w regionie.
  Do przedsięwzięcia przystąpiło osiem przedsiębiorstw z regionu, w tym pięć samorządowych spółek wodociągowych i kanalizacyjnych. Trwają ciągle rozmowy z kolejnymi samorządami dotyczące długoterminowych umów na spalanie w zakładzie osadów z ich oczyszczalni. W zależności od efektów, przewidywane obecnie na 130 tys. ton możliwości zakładu będzie można jeszcze zwiększyć.

  Jak poinformował współzałożyciel spółki Zakład Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych Arkadiusz Hołda, wszystkie ustalenia związane m.in.
  z wielkością instalacji, która ma powstać w sąsiedztwie sosnowieckiej oczyszczalni ścieków Radocha, powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2012 r. Wówczas planowane jest ogłoszenie przetargu na dostarczenie i budowę instalacji. Roboty powinny ruszyć pod koniec przyszłego roku; cykl realizacyjny to ok. dwa lata.

  Celem przedsięwzięcia, obok ochrony środowiska naturalnego, jest m.in. spełnienie przez samorządy regionu wymogów Unii Europejskiej odnośnie gospodarowania odpadami. Od 1 stycznia 2013 r., nie będzie bowiem możliwe składowanie osadów ściekowych na obecnych zasadach, a na tych, którzy nie dostosują się do nowych przepisów, czekać mają surowe kary finansowe.

  Udziałowcami spółki zostały: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i trzy jego spółki-córki (łącznie 36 proc. udziałów), Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (6 proc.) Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej (1 proc. z opcją dokupienia w przyszłym roku 4 proc.), Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu (1 proc.), Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu (10 proc.), Centrum Projektów Regionalnych (5 proc.), a także należące do Hołdy firmy Holdimex (21 proc.) oraz Holbud (20 proc.).

  Jak zaznaczył Hołda, zainteresowanie przystąpieniem do przedsięwzięcia zgłosiły już też kolejne miasta (m.in. o Zabrze) oraz podmioty, które rozważają uwzględnienie w przyszłorocznych budżetach odkupienia pakietów akcji od należących do niego przedsiębiorstw.

  Wstępne zainteresowanie umową na dostarczanie osadów ściekowych zgłosiły już Rybnik i Bielsko-Biała. Inicjatorzy przedsięwzięcia prowadzą też rozmowy z Katowicami - decyzja tego miasta mogłaby doprowadzić do zwiększenia mocy przerobowych instalacji o 60 tys. ton rocznie.

  Wkład założycielski dla powoływanej spółki wynosi 10 mln zł. Koszt inwestycji przekracza 100 mln zł. Partnerzy przedsięwzięcia wstępnie planują pozyskać pozostałą potrzebną kwotę z dotacji oraz kredytów, m.in. w ramach unijnego mechanizmu finansowego Jessica udostępniającego pożyczki na rewitalizację miast.

  - Dostaliśmy też propozycję firmy, która chce dostarczyć całą instalację i skredytować przedsięwzięcie. Nowopowstały zarząd i rada nadzorcza będą rozważały różne możliwości, którą drogę wybrać - mówił Hołda.

  - To bardzo ciekawe przedsięwzięcie pod względem finansowym. Choć są firmy, które dostarczają wszystko - projekt, realizację, pozwolenie na użytkowanie i gwarancję kosztów - i chciałyby to robić na naszym terenie, nie jesteśmy tym zainteresowani. Potrafimy sobie sami zorganizować przetarg, kupić i dalej funkcjonować - ocenił przedsiębiorca.

  Honorowy patronat nad projektem Zakładu Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych objął marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

  Jedna z nielicznych instalacji tego typu w Polsce działa już w Krakowie. Według szefowej Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu Magdaleny Podwalskiej, emisja szkodliwych substancji z całego krakowskiego zakładu jest mniejsza niż z jednego tradycyjnego paleniska domowego. Popiół może być wykorzystywany np. do budowy dróg. PAP


  * CZYTAJ KONIECZNIE

  RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE

  CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama