Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogórki kiszone PRZEPIS: Lubicie ogórki kiszone? Oto prosty przepis na ogórki kiszone na zimę

SC
Pixabay
Ogórki kiszone PRZEPIS: Tęsknicie za smakiem babcinych ogórków kiszonych? Możecie w prosty sposób sami przygotować je w domowym zaciszu. Dietetycy przypominają, że są one bogatym źródłem witaminy C i cennych składników mineralnych. Skorzystajcie z naszych przepisów! ZOBACZ przepis na ogórki kiszone na zimę

Ogórki kiszone PRZEPIS:

Zalety ogórków kiszonych moglibyśmy wymieniać długo. Poprawiają trawienie, odkwaszają organizm i wzmacniają naszą odporność. Warto je jadać przez cały rok. Co więcej, możecie je połączyć z innymi warzywami, jajkami, chlebem, śledziami czy mięsem. Przygotowanie jest bardzo proste:

Ogórki kiszone przepis - składniki:

- 2 kg. ogórków;
- koper;
- korzeń chrzanu;
- 2 główki czosnku.

Do przygotowania zalewy potrzebne będzie ok. 1,5 l. wrzącej wody oraz sól do smaku.

Ogórki kiszone przepis - przygotowanie:

Najpierw należy wyparzyć słoiki i nakrętki, następnie na dno słoików włożyć część baldachimu kopru oraz 2 - 3 ząbki czosnku. Ogórki umyć i układać ciasno, na stojąco, ogonkiem do góry.

Następnie chrzan obieramy i kroimy drobno w słupki. Do każdego słoika wkładamy po kilka kawałków. Na wierzch kładziemy jeszcze koper razem z łodygami.

Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie we wrzącej wody soli i zalanie ogórków w słoikach prawie do pełna. Pamiętajmy przy tym, by woda je całkowicie zakrywała, w innym przypadku mogą się popsuć. Słoiki mocno zakręcamy i odkładamy w chłodne, przyciemnione miejsce.

Nie przegapcie

Można także skorzystać z innego przepisu, w którym stawiamy na jeszcze więcej przypraw. Przyprawy muszą być czyste, świeże, bez jakichkolwiek oznak chorób, inaczej ogórki mogą nam się zepsuć. Przepis ukazał się na stronie www.smaczny.pl.

Autorka podaje, że poza czosnkiem, chrzanem i koprem do ogórków można dodać także liść laurowy, gorczycę, liście czarnej porzeczki, wiśni, dębu lub winogron, papryczkę chili, korzeń imbiru, estragon czy miętę.

Autorka poleca, by do zalewy użyć niegazowanej wody źródlanej, na każdy litr wody należy dodać jedną pełną łyżkę soli kamiennej. Woda powinna być ciepła, aby sól się rozpuściła. Gdy przestygnie, zalać nią ogórki ciasno ułożone w słoikach. Słoik mocno zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Już po ok. 3 dniach powinniśmy otrzymać ogórki małosolne.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogórki kiszone PRZEPIS: Lubicie ogórki kiszone? Oto prosty przepis na ogórki kiszone na zimę - Dziennik Zachodni