Gestapowiec Rudolf Mildner nie odpowiedział za zbrodnie...

  Gestapowiec Rudolf Mildner nie odpowiedział za zbrodnie [HISTORIA DZ]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zbrodniarz wojenny Rudolf Mildner, szef katowickiego Gestapo, po wojnie miał się ukrywać w Argentynie
  1/3
  przejdź do galerii

  Zbrodniarz wojenny Rudolf Mildner, szef katowickiego Gestapo, po wojnie miał się ukrywać w Argentynie ©arc

  Rudolf Mildner w okupowanej Polsce był szefem Gestapo rejencji katowickiej. Szczególnie maltretował kobiety, mówiąc im, w jaki sposób zaraz zostaną zastrzelone.
  Z wykształcenia był doktorem prawa, z charakteru - rzeźnikiem. Odpowiada za eksterminację na masową skalę ludności żydowskiej z Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Olkusza i Chrzanowa. Zwalczał polski ruch oporu w sposób wręcz barbarzyński. Odpowiada m.in. za tortury i śmierć, publiczne egzekucje w Tarnowskich Górach, Suchej Górze i Radzionkowie w 1941 roku, a także w Szopienicach w grudniu 1942 roku. Za jego urzędowania w katowickim areszcie pojawiła się gilotyna, na której wykonywano wyroki śmierci na ludności polskiej ze Śląska i Zagłębia. Na niej został ścięty ks. Jan Macha.
  Prokurator Przemysław Piątek z IPN twierdzi, że katowicka placówka gestapo jest odpowiedzialna także za śmierć 1000 jeńców radzieckich osadzonych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

  Rudolfem Mildnerem interesowała się po wojnie Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach w związku z powieszeniem członków Polskiej Organizacji Powstańczej w Gotartowicach. Śledztwo prowadzili kilka lat temu prokuratorzy katowickiego IPN, ale zbrodniarz hitlerowski już dawno nie żył.

  Rudolf Mildner był szefem Gestapo w rejencji katowickiej od marca 1941 do września 1943. Urzędował w budynku przy ulicy Powstańców 31 w Katowicach. Ofiary trafiały tutaj często dzięki informacjom udzielanym przez sporą siatkę konfidentów. W samych Katowicach szacuje się, że było ich około 200.

  Mildnerowi podlegał Wydział Polityczny (obozowe Gestapo, kierowane przez Maxa Grabnera) w KL Auschwitz-Birkenau.
  Jako szef Gestapo Mildner był jednocześnie przewodniczącym sądu doraźnego (Standgericht), który odbywał swoje posiedzenia w bloku 11, zwanym Blokiem Śmierci KL Auschwitz. Procesy, urągające elementarnym zasadom wymiaru sprawiedliwości, prowadziły w praktyce do wydawania wyłącznie wyroków śmierci wobec Polaków zatrzymanych za jakąkolwiek działalność uznaną za "wrogą wobec III Rzeszy". Wyroki wykonywano natychmiast przez strzał w potylicę pod tzw. Ścianą Śmierci.

  Mildner przewodniczył wszystkim posiedzeniom sądu doraźnego w bloku 11, który był centralnym aresztem obozowym. Więźniowie nie podlegali jednak jurysdykcji komendy obozu. Czekali tu na wyrok policyjnego sądu doraźnego, który zbierał się tam co kilka tygodni.

  Pery Broad, jeden z esesmanów z obozowego Gestapo, który opisywał panujące tam warunki, wspominał, jak Mildner "sądził" wygłodzonego szesnastolatka, oskarżonego o kradzież jedzenia ze sklepu.

  Mildner odczytał wyrok śmierci, odłożył dokument na biurko i skierował przenikliwe spojrzenie na bladego i biednie ubranego chłopca:

  - Czy masz matkę? - spytał. Chłopiec spuścił oczy i cichym głosem odpowiedział: - Tak.

  - Czy boisz się umrzeć? - dociekał bezlitosny rzeźnik, który wydawał się czerpać przyjemność z cierpienia swojej ofiary. Chłopak milczał, ale drżał na całym ciele.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   j***e szwabskie narodowo-socjalistyczne ścierwo

   gustlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   j***e szwabskie narodowo-socjalistyczne ścierwo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tereska z Żywiecczyzny

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Kiedy dzioułcha napiszesz o obersquuurwysynach, bandytach, mordercach, gestapowcach, hitlerowcach, katach, gnidach, szujach, itp, itd... z Austrii?
   Sernik po wiedeńsku Ci smakuje?...rozwiń całość

   Kiedy dzioułcha napiszesz o obersquuurwysynach, bandytach, mordercach, gestapowcach, hitlerowcach, katach, gnidach, szujach, itp, itd... z Austrii?
   Sernik po wiedeńsku Ci smakuje? Obersquuurwysynowi - dowódcy tzw. IIIpowstania Śląskiego - też smakował, szczególnie pod portretami Hitlera, Goeringa i Himlera w mieszkaniu jego kolegi Wehrmachtowca, gdy pilnowało go squuurwysyńskie Gestapo i SS, a jego podwładnych - powstańców - to samo Gestapo i SS wysyłało do nieba przez kominy krematoriów...
   A takich austriackich squuurwysynach jak: Franz Auer, Franz Augsberger, Gerhard Bast, Wilhelm Beiglböck, Gustav Binder, Franz Böhme, Alois Brunner, Erwin Busta, Eduard Dlouhy, Otto D*****, Irmfried Eberl, August Eigruber, Walter Genewein, Karl Giessrigl, Edmund Glaise-Horstenau, Odilo Globocnik, Amon Göth, Max Grabner, Max Grutzi, Johann Haider, Aribert Heim, Hermann Höfle, Alois Höllriegl, Franz Huber, Alois Johandl, Ernst Kaltenbrunner, Anton Kaufmann, Ernst Kirschbichler, Franz Kofler, Gustav Kreindl, Karl Kuczmierczyk, Alois Kurz, Franz Kutschera, Felix Landau, Hartmann Lauterbacher, Stefan Malleschits, Maria Mandl, Rudolf Mück, Johann Murlaschitz, Franz Neubauer, Vincenz Nohel, Franz Pillixeder, Fridolin Karl Puhr, Michael Pusitz, Hans Rauter, Franz Reichleitner, Josef Riegler, Walter Riehl, Johann Schiller, Hans Schurz, Cornelius Schwanner, Siegfried Seidl, Arthur Seyss-Inquart, Otto Skorzeny, Anton Slupetzky, Hans Spatzenegger, Franz Stangl, Edgar Stiller, Karl Streng, Hermann Sturm, Leopold Trauner, Paul Tremmel, Heinrich Trixl, Siegfried Uiberreither, Konrad Volgge, Gustav Wagner, Erich Wasicky - pamiętasz? I o kilkuset tysiącach innych austriackich bandytach?
   Niech Pani nie zapomni Też o największym squuurwysynie austriackim - Adolfie Hitlerze!!! On nigdy nie był Niemcem!!!
   Niech Pani napisze o tym, jak Austria honoruje do dnia dzisiejszego squuurwysynów hitlerowskich i udaje pokrzywdzoną dziewicę!
   To, że ok. 40% bandytów w obozach koncentracyjnych było autriakami - dla Pani jest nieistotne?
   To, że do dnia dzisiejszego Austria nie oddała zrabowanych przez obersquuurwysynów hitlerowców dzieł sztuki, dla Pani jest normą?
   A o faszytach z Węgier, Rumuni, Anglii, Włoch, Hiszpani... - Pani milczy?
   A o rodzimych zwolennikach faszyzmu i hitleryzmu - cicho jak po śmierci organisty...
   To, że...
   Kończ Waść Pani - wstydu oszczędź!!!
   Może już czas wrócić do swoich Krużewnik, przepaszam - do Żywiecczyzny ( cokolwiek by to miało znaczyć )...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Osadzic tez tych co donosili do gestapo

   ALEX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Wylapac tez tych konfidentow i postawic przed sadem a bylo ich sporo .

   Zdjęcie autora komentarza
   Teresa Semik jako komunistyczna dziennikarka

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   nie napisze artykułu o polskich zbrodniarzach z polskich obozów koncentracyjnych z których nie skazano żadnego .


   Zdjęcie autora komentarza
   Pani Semik

   Ruch Autonomii Śląska

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   a morze pani cos napisze o zbrodniarzu ojca Aleksandra Kwasniewskiego ktory mordowal Polakow na pomorzu???tez ciekawy temat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama