Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hełka: Milionerom zazdrościmy, ale i ich podziwiamy

Jacek Drost
FOT. Materiały Prasowe
Polacy należą do dość zawistnych nacji, więc oczywiście zazdroszczą również pieniędzy, ale jednocześnie często podziwiają osoby, które dorobiły się majątku - mówi dr Anna Hełka, kierownik specjalności Psychologia biznesu Uniwersytecie SWPS w Katowicach w rozmowie z Jackiem Drostem.

Pan i doktor, czy prowadzone są jakieś badania na temat osób bardzo majętnych,np. jak dochodziły do majątku, z jakich grup społecznych się wywodzą, w jakich branżach działają?
Badań naukowych w Polsce tego typu nie prowadziło się. Można spotkać się jedynie z pseudo studiami przypadków na przykładzie naszych najbogatszych osób, ale tutaj historie i branże są bardzo różne.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NOWI MILIONERZY ZE ŚLĄSKA I WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Jak przeciętni Polacy traktują milionerów? Starają się na nich wzorować, zazdroszczą im?
Polacy należą do dość zawistnych nacji, więc oczywiście zazdroszczą również pieniędzy, ale jednocześnie często podziwiają osoby, które dorobiły się majątku. Natomiast gorzej traktowane są dzieci milionerów lub osoby, którym pieniądze „spadły z nieba" np. wygrali. Świetną parodię tej sytuacji przedstawili twórcy serialu „Ranczo” w ostatniej serii tego kultowego serialu. Rodzina Sulejuków po wygranej w Lotto ukryła pieniądze w lodówce, a gdy wieść o wygranej rozniosła się po okolicy spotkali się z niechęcią, obmawianiem, a nawet aktami wandalizmu. Dopiero po publicznej deklaracji podziału wygranej między dzieci (na zagospodarowanie się), organizacje charytatywne i kościół oraz po wyprawieniu hucznej imprezy dla całej wsi mogli z powrotem żyć spokojnie.

Jak nasi milionerzy traktują swoje bogactwo - obnoszą się z nim, raczej go nie eksponują?
Większość z nich korzysta z bogactwa, ale nie wszyscy obnoszą się z tym. Jednak tabloidy i tak wyłapują i fotografują drogie gadżety, itp.
Co świadczy o tym, że ktoś jest bogaty?
Ludzie oceniają status majątkowy najczęściej po łatwo dostrzegalnych atrybutach, jak: miejsce zamieszkania, samochód, markowa odzież, gadżety (telefon, zegarek, itp.). Znaczenie mają też miejsca w których bywamy i osoby którymi się otaczamy, a także to czy „stawiamy" innym.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NOWI MILIONERZY ZE ŚLĄSKA I WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Czy pieniądze dają szczęście?
Ta kwestia nurtuje naukowców na całym świecie od wielu lat i w związku z tym można spotkać zarówno badania wskazujące na istnienie pozytywnego związku pieniędzy ze szczęściem czy - jak mówią psychologowie - dobrostanem, ale jest też wiele badań, w których takiego związku nie było lub był on ujemny. Ciekawe badania przeprowadzili brytyjscy badacze, którzy przeanalizowali jak
czują się psychicznie i fizycznie osoby, które wygrały większe kwoty na loterii (pozwalające co najmniej na zakup samochodu a czasem nawet domu). Okazało się, że wygrana na loterii wcale tak od razu nie przekładała się na poprawę dobrostanu, a nawet w pierwszym okresie wystąpił stres i pogorszenie jakości życia. Jednak w kolejnych dwóch latach obserwowano wzrost dobrostanu
i to do poziomu optymalnego szczęścia (wyższe mogłoby świadczyć już o szaleńczej manii). Warto również zauważyć, że znaczenie ma tutaj również poziom aspiracji. W polskich badaniach okazało się na przykład, że osoby, które należą do grupy drugiej pod względem zarobków chociaż zarabiają dużo są niezadowoleni, bo porównują się z najbogatszymi. Z kolei grupa przedostatnia pod względem zarobków (dochód ponad tysiąc złotych na osobę) są równie szczęśliwi co najbogatsi, bo oni porównują się z najbiedniejszymi, często sami byli wcześniej w gorszej sytuacji i doceniają obecną poprawę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!