Węgiel znów drożeje, więc górnicy także chcą zarabiać coraz...

  Węgiel znów drożeje, więc górnicy także chcą zarabiać coraz więcej

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Węgiel znów drożeje, więc górnicy także chcą zarabiać coraz więcej

  ©Mikołaj Suchan

  Górnicy zaczynają już odliczanie do Barbórki. Branżowe święto powinno im upłynąć w świetnych humorach. Trudno się dziwić. Tak dobrego roku branża nie miała od lat. Wiele wskazuje na to, że górnicze spółki zakończą go zyskiem rzędu ok. 2,5 miliarda złotych. Już po pierwszym półroczu były o miliard złotych "do przodu" - to mniej więcej tyle, ile zarobiły w całym ubiegłym roku!
  Węgiel znów drożeje, więc górnicy także chcą zarabiać coraz więcej

  ©Mikołaj Suchan

  Rekordowe zyski spółek zaostrzyły apetyty górników, którzy chcą je odczuć w swoich kieszeniach. Dlatego związkowi liderzy już zaczęli pukać do gabinetów prezesów, zapraszając ich do rozmowy o ewentualnych podwyżkach płac. Nieoficjalnie można usłyszeć, że związkowcy chcą powalczyć o nawet kilkunastoprocentowy wzrost pensji. Najwcześniej, bo już w listopadzie, negocjacje płacowe rozpoczną się w Kompanii Węglowej. Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności, przekonuje, że tak wczesny termin podjęcia rozmów nie jest niczym zaskakującym.

  - To powrót do sytuacji sprzed kilku lat. Wówczas politykę płacową na kolejny rok kształtowano pod koniec roku mijającego - wyjaśnia Grzesik.

  Zarówno związkowcy, jak i przedstawiciele Kompanii Węglowej, nie chcą na razie zdradzić, z jakimi propozycjami siądą do negocjacji.

  - Najpierw zapoznamy drugą stronę z sytuacją ekonomiczną firmy, a potem będziemy rozmawiać - dyplomatycznie mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. Nieco bardziej rozmowny jest lider górniczej Solidarności.

  - Liczymy na więcej niż 7 procent, które wynegocjowaliśmy w tym roku. Sytuacja spółki jest niezła, więc jesteśmy optymistami co do wyniku tych rozmów - mówi Grzesik.

  Negocjacje na pewno jednak łatwe nie będą. W tym roku rozpoczęte zimą rozmowy między zarządem Kompanii a związkowcami, trwały aż do maja. Jeszcze goręcej może być w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Działacze Solidarności wysłali już do zarządu tej spółki propozycję spotkania w sprawie płac, ale na razie nic nie wskazuje na to, by obie strony miały rychło zasiąść do takich negocjacji. Jarosław Zagórowski, prezes JSW, mówi wprost:

  - Najpierw trzeba zakończyć rozmowy z kontrahentami o skali przyszłorocznych dostaw węgla, a dopiero później można zacząć dyskutować o płacach w firmie. I dodaje: - Dziś sytuacja jest dobra, ale kto mi zaręczy, że podobnie będzie w przyszłym roku? Rosnąca cena węgla nam sprzyja, ale z drugiej strony spada nam wydajność. W II i III kwartale mieliśmy problemy wydobywcze. Nie można też wykluczyć, że sytuacja gospodarcza na świecie przerodzi się w kryzys - wylicza Zagórowski.
  Podkreśla też, że górnicy w JSW zarabiają dziś o tysiąc złotych więcej niż ich koledzy z Kompanii Węglowej czy Katowickiego Holdingu Węglowego.

  - Będziemy na pewno rozmawiać o przyszłorocznych pensjach, ale jeśli słyszę o żądaniach kilkunastoprocentowego wzrostu wynagrodzeń, to zastanawiam się, czy to jest odpowiedzialne podejście do tematu - pyta retorycznie Zagórowski.

  * CZYTAJ KONIECZNIE

  RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE

  CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU


  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czeski eko 28000 jest do kupienia

   hajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

   w hurcie po ok 500 zł, myślicie, że zaczną go do Katowic przywozić? Zobaczcie na oferty w internecie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   węgiel

   bidula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   mieszkam na Dolnym Sląsku..zamknęli kopalnie,a my za najgorszy węgiel płacimy 820 zł/tona,zaś emerytury są w granicach 900-1200 złotych ...jak żyć?/////////////////

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Węgiel drożeje,to górnicy chcą podwyżki

   frank5 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   najpierw niech naprawią szkody jakie są w Bytomiu.Jak można rządać podwyżek jeżeli jest kryzys.Górnikom się zawsze coś należy,a gdzie jest reszta społeczeństwa im się już nic nie należy.Chory...rozwiń całość

   najpierw niech naprawią szkody jakie są w Bytomiu.Jak można rządać podwyżek jeżeli jest kryzys.Górnikom się zawsze coś należy,a gdzie jest reszta społeczeństwa im się już nic nie należy.Chory kraj,jak to kiedyś powiedział jeden z polityków,i wcale się nie mylił.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLASK

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

   WSZYSTKIE SUROWCE NA SWIECIE DROZEJA a my zamkneliemy duzo kopaln na Slasku powinnismy za to tych ludzi rozliczyc i wsadzic do wiezienia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ńych aby ponaprawjajům szkody, kjere wyrzůńdźůły!

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

   ... richtig

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ńych aby ponaprawjajům szkody, kjere wyrzůńdźůły!

   Śleper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23


   Sům fedrůnek ńic ńy je we werće, kej inszych ku rujińe wjedźe!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może odbudują Bytom ?

   dopłacający do waszych emerytur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 32

   Czy wszystko przeżrą ? W tym roku zapłaciłem o 13 % więcej za tonę węgla niż w ubiegłym roku...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama