Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel znów drożeje, więc górnicy także chcą zarabiać coraz więcej

Michał Wroński
Mikołaj Suchan
Górnicy zaczynają już odliczanie do Barbórki. Branżowe święto powinno im upłynąć w świetnych humorach. Trudno się dziwić. Tak dobrego roku branża nie miała od lat. Wiele wskazuje na to, że górnicze spółki zakończą go zyskiem rzędu ok. 2,5 miliarda złotych. Już po pierwszym półroczu były o miliard złotych "do przodu" - to mniej więcej tyle, ile zarobiły w całym ubiegłym roku!

Rekordowe zyski spółek zaostrzyły apetyty górników, którzy chcą je odczuć w swoich kieszeniach. Dlatego związkowi liderzy już zaczęli pukać do gabinetów prezesów, zapraszając ich do rozmowy o ewentualnych podwyżkach płac. Nieoficjalnie można usłyszeć, że związkowcy chcą powalczyć o nawet kilkunastoprocentowy wzrost pensji. Najwcześniej, bo już w listopadzie, negocjacje płacowe rozpoczną się w Kompanii Węglowej. Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności, przekonuje, że tak wczesny termin podjęcia rozmów nie jest niczym zaskakującym.

- To powrót do sytuacji sprzed kilku lat. Wówczas politykę płacową na kolejny rok kształtowano pod koniec roku mijającego - wyjaśnia Grzesik.

Zarówno związkowcy, jak i przedstawiciele Kompanii Węglowej, nie chcą na razie zdradzić, z jakimi propozycjami siądą do negocjacji.

- Najpierw zapoznamy drugą stronę z sytuacją ekonomiczną firmy, a potem będziemy rozmawiać - dyplomatycznie mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. Nieco bardziej rozmowny jest lider górniczej Solidarności.

- Liczymy na więcej niż 7 procent, które wynegocjowaliśmy w tym roku. Sytuacja spółki jest niezła, więc jesteśmy optymistami co do wyniku tych rozmów - mówi Grzesik.

Negocjacje na pewno jednak łatwe nie będą. W tym roku rozpoczęte zimą rozmowy między zarządem Kompanii a związkowcami, trwały aż do maja. Jeszcze goręcej może być w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Działacze Solidarności wysłali już do zarządu tej spółki propozycję spotkania w sprawie płac, ale na razie nic nie wskazuje na to, by obie strony miały rychło zasiąść do takich negocjacji. Jarosław Zagórowski, prezes JSW, mówi wprost:

- Najpierw trzeba zakończyć rozmowy z kontrahentami o skali przyszłorocznych dostaw węgla, a dopiero później można zacząć dyskutować o płacach w firmie. I dodaje: - Dziś sytuacja jest dobra, ale kto mi zaręczy, że podobnie będzie w przyszłym roku? Rosnąca cena węgla nam sprzyja, ale z drugiej strony spada nam wydajność. W II i III kwartale mieliśmy problemy wydobywcze. Nie można też wykluczyć, że sytuacja gospodarcza na świecie przerodzi się w kryzys - wylicza Zagórowski.
Podkreśla też, że górnicy w JSW zarabiają dziś o tysiąc złotych więcej niż ich koledzy z Kompanii Węglowej czy Katowickiego Holdingu Węglowego.

- Będziemy na pewno rozmawiać o przyszłorocznych pensjach, ale jeśli słyszę o żądaniach kilkunastoprocentowego wzrostu wynagrodzeń, to zastanawiam się, czy to jest odpowiedzialne podejście do tematu - pyta retorycznie Zagórowski.

* CZYTAJ KONIECZNIE
RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE
CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Na ostatnim miejscu w kolejce do podjęcia rozmów o wyższych pensjach jest Katowicki Holding Węglowy. W przypadku tej spółki związkowi liderzy nie określili jeszcze terminu złożenia zarządowi "zaproszenia" do takich negocjacji.

- Na razie chcemy zobaczyć, jakie będą wyniki wprowadzonej w tym roku polityki płacowej, która uzależnia wynagrodzenia od wydajności - tłumaczy Jarosław Grzesik.

Górnicy powinni mieć większe bezpieczeństwo, a nie pensje

Rozmowa z prof. Andrzejem Barczakiem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Wszystko wskazuje na to, że to będzie znakomity rok dla górnictwa. Związkowcy nie ukrywają, że chcieliby, aby część zysków trafiła do kieszeni górników. Jaką kwotę można by w tej sytuacji przeznaczyć na podwyżki płac?
To bardzo kiepski pomysł, aby od razu przejeść te zyski. Powinno się je zainwestować w rozwój branży i poprawę bezpieczeństwa w kopalniach. Fedruje się coraz głębiej, w coraz trudniejszych warunkach, więc proponowałbym postawić na zakup nowych technologii, które uczynią pracę górników łatwiejszą i bezpieczniejszą.

No dobrze, ale skoro górnicy wypracowali ten zysk, to coś im się za to chyba należy?
A bezpieczeństwo to zbyt mało? Co może być cenniejszego niż pewność, że jak się zjeżdża na dół, to się po szychcie wyjedzie całym i zdrowym? W porównaniu z tym, podwyżka o 200-300 złotych nie jest chyba aż tak atrakcyjna.

Zgoda, ale przecież koszty życia rosną. Skoro firma przynosi zysk, to można się chyba upomnieć o lepszą płacę?
Nie przesadzajmy z tymi kosztami życia! Inflacja jest trzymana w ryzach. Poza tym skoro inne branże zaciskają pasa, to dlaczego górnictwo ma podnosić pensje? Przed tą branżą stoją naprawdę duże i trudne wyzwania. Pozycja węglowego monopolisty staje się coraz słabsza. Trzeba myśleć o górnictwie w perspektywie 10-15 lat, a nie przez pryzmat tego, co się dzieje "tu i teraz". Dlatego te zyski powinny zostać zainwestowane w rozwój branży.

* CZYTAJ KONIECZNIE
RYJEK 2011 - WIDEO Z NAJLEPSZYMI SKECZAMI RYBNICKIEJ JESIENI KABARETOWEJ I ZDJĘCIA ZZA KULIS - ZOBACZ KONIECZNIE I BAW SIĘ DOBRZE
CZY STADION ŚLĄSKI POWINIEN ZMIENIĆ NAZWĘ? SPRAWDŹ, KTÓRE FIRMY SA ZAINTERESOWANE OBJĘCIEM PATRONATU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Węgiel znów drożeje, więc górnicy także chcą zarabiać coraz więcej - Dziennik Zachodni