Arcybiskup katowicki Damian Zimoń dziękuje za czas posługi

  Arcybiskup katowicki Damian Zimoń dziękuje za czas posługi

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Arcybiskup katowicki Damian Zimoń dziękuje za czas posługi

  ©arc

  Odchodzący na emeryturę abp Damian Zimoń w liście odczytanym w niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej napisał, że pragnie wyrazić wdzięczność Bogu i ludziom za czas posługi. Nowym metropolitą katowickim zostanie bp tarnowski Wiktor Skworc.
  Arcybiskup katowicki Damian Zimoń dziękuje za czas posługi

  ©arc

  Arcybiskup Damian Zimoń poinformował, że "w tych dniach, kiedy rozważamy rzeczy ostateczne", Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Przedstawił także sylwetkę nowego metropolity abp Wiktora Skworca (dotychczasowego bp tarnowskiego). Przypomniał jego długoletnią pracę w katowickim Kościele oraz wskazał dokonania duszpasterskie w diecezji tarnowskiej na rzecz całego Kościoła katolickiego.


  "Decyzja papieża Benedykta XVI otwiera nowy etap życia biskupa Wiktora Skworca oraz nowy etap historii archidiecezji katowickiej" - napisał abp Zimoń. Dodał, że "nowy pasterz" ze względu na swoje pochodzenie oraz dotychczasową służbę kapłańską i biskupią jest bardzo dobrze przygotowany do roli pasterza archidiecezji katowickiej.

  "Ważne jest to, byśmy poprzez nadchodzący czas życia szli z nim razem na spotkanie Chrystusa Oblubieńca, abyśmy otaczali go życzliwością i nigdy nie zostawiali samego" - napisał abp Zimoń.

  Ingres nowego metropolity odbędzie się 26 listopada o godz. 11 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (decyzja została ogłoszona 29 października).

  Przyszły metropolita katowicki za hasło swojej biskupiej posługi wybrał "In Spiritu Sancto" ("W Duchu Świętym"). "Życzymy mu nieustannego światła i mocy Ducha Świętego w jego pasterskiej posłudze. Polecam Waszym modlitwom nowego biskupa diecezjalnego w Katowicach i zawierzam jego posługę opiece Matki Bożej Piekarskiej, św. Jacka i wszystkich świętych orędowników naszej Metropolii" - napisał w zakończeniu listu arcybiskup Zimoń.

  Odchodzący na emeryturę arcybiskup Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tam też doktoryzował się w 1977 r. Na biskupa katowickiego mianowano go w 1985 r., a na arcybiskupa metropolitę katowickiego - w 1992 r.

  Rezygnację na ręce Benedykta XVI złożył w 2009 r., zgodnie z prawem kanonicznym, które nakazuje uczynić to biskupom przekraczającym 75. rok życia. Papież przyjął rezygnację abp. Zimonia, prosząc jednocześnie, by kontynuował swą dotychczasową posługę przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego.

  Nowy metropolita katowicki wywodzi się ze Śląska. Urodził się 19 maja 1948 w Rudzie Śląskiej i ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, które miało wówczas siedzibę w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych pracował przez rok w kopalni węgla kamiennego (obowiązek praktyk kleryckich wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz). Przez szereg lat pełnił funkcję kanclerza kurii katowickiej, a od 1992 r. do chwili nominacji biskupiej był wikariuszem generalnym archidiecezji.

  Następca abp Zimonia obejmie diecezję w dniu ingresu. Do tego momentu abp Zimoń pełni funkcje administracyjne. PAP

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRECZ Z KLEREM !

   ANTYKLER (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 14

   ŻADNE SKARBY TEGO ŚWIATA NIE OCHRONIĄ CIĘ PRZED ŚMIERCIĄ PURPURACIE ! TWÓJ CZAS JEST JUŻ BLISKI, A MURY TWOJEGO PAŁACU NIE OCHRONIĄ CIĘ PRZED NIEUCHRONNYM ! TYLKO ŚMIERĆ JEST SPRAWIEDLIWA ! A JEŚLI...rozwiń całość

   ŻADNE SKARBY TEGO ŚWIATA NIE OCHRONIĄ CIĘ PRZED ŚMIERCIĄ PURPURACIE ! TWÓJ CZAS JEST JUŻ BLISKI, A MURY TWOJEGO PAŁACU NIE OCHRONIĄ CIĘ PRZED NIEUCHRONNYM ! TYLKO ŚMIERĆ JEST SPRAWIEDLIWA ! A JEŚLI BÓG ISTNIEJE, TYM GORZEJ DLA CIEBIE NAMIESTNIKU ZŁA !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak sie najwieksze popaprance biora za rozliczanie innych

   slaska glupota ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   Cirano dyzurny naziolu,antykatolu...glupote wySSales z mlekiem matki czy to nabyte?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idz jusz, Zimoń

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

   Mioł ci oberklecha słodke życie... Miejmy nadzieja, że go na wiyrchu rozliczom


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mylisz się.

   Hans K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 23

   Niestety.
   Największa tajemnica wiary to to, że "wiyrch" nie istnieje!
   Dokładnie to rozumieją purpuraci.
   Ta baśń o "wiyrchu" jest dla maluczkich, natomiast dla nich jest złoto, pałace i...rozwiń całość

   Niestety.
   Największa tajemnica wiary to to, że "wiyrch" nie istnieje!
   Dokładnie to rozumieją purpuraci.
   Ta baśń o "wiyrchu" jest dla maluczkich, natomiast dla nich jest złoto, pałace i zaszczyty.

   Podsumowując:
   jeżeli sobie słodko pożył , to jest to jego i nikt mu tego już nie odbierze.

   A baranki?
   Baranki są przeznaczone do strzyżenia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękować Bogu?

   zabrzański (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 26

   Przecie nie Bóg udziela nominacji tylko nuncjusz apostolski. Dla Watykanu liczy się interes a nie zbawianie czyjejś duszy. Wszelkie dobra kościelne nie są naszą własnością i my jako społeczeństwo...rozwiń całość

   Przecie nie Bóg udziela nominacji tylko nuncjusz apostolski. Dla Watykanu liczy się interes a nie zbawianie czyjejś duszy. Wszelkie dobra kościelne nie są naszą własnością i my jako społeczeństwo nie mamy nic do powiedzenia we własnym kraju. O inwestysjach, przepływach kapitału decydują kurie biskupie wraz konferencją Episkopatu Polski. A ile z tego przepływa do kas watykańskich żadna rada parafialna, urząd skarbowy,urząd celny nigdy się nie dowiedzą. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ... i dlatego finanse kosciola trzeba wziasc "pod lupe"

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 24

   ... to najwieksza polska mafia (finansowa)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama