Katowice: MCK przynosi straty, a spór w sprawie koncesji...

  Katowice: MCK przynosi straty, a spór w sprawie koncesji rozstrzygnie sąd

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe działa od marca. W tym czasie odbyło się tu już 18 wydarzeń

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe działa od marca. W tym czasie odbyło się tu już 18 wydarzeń ©maciej gapiński

  Spór w sprawie koncesji na zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.
  Międzynarodowe Centrum Kongresowe działa od marca. W tym czasie odbyło się tu już 18 wydarzeń

  Międzynarodowe Centrum Kongresowe działa od marca. W tym czasie odbyło się tu już 18 wydarzeń ©maciej gapiński

  Skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy postanowienia wydanego na początku tego roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach (WSA), który unieważnił wyniki postępowania na wybór koncesjonariusza dla Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka w Katowicach. Złożyli ją przedstawiciele katowickiego magistratu oraz spółki PTWP Event Center.

  - W czwartym kwartale tego roku ma się odbyć rozprawa. Czekamy na wyrok - mówi Janusz Nowak z Convention Bureau, które wraz z katowickim MOSiR-em zarządza MCK do czasu wyboru operatora.
  Przypomnijmy: urzędnicy stoją na stanowisku, że koncesjonariusza już wybrali pod koniec ubiegłego roku i jest nim PTWP EC. Ale tę decyzję zaskarżyła do WSA spółka HKO, która również ubiegała się o koncesję. HKO podnosiła, że w ofercie konkurenta były braki w dokumentacji, a sąd w Gliwicach skargę uwzględnił.

  Spór trwa, a tymczasem koszty utrzymania MCK rosną. Urzędnicy liczyli, że rachunkami w wybudowanym za 321 mln zł centrum będzie zajmował się zewnętrzny operator. Przeliczyli się, więc pieniądze trzeba wykładać z kasy miasta. W budżecie zapisano już 4,5 mln zł na utrzymanie i funkcjonowanie MCK przez pół roku.

  Pierwsze wydatki podsumowano za minione cztery miesiące. W okresie od marca do czerwca dochody z tytułu użytkowania MCK wyniosły 347 tys. zł (w kwocie nie ma ujętych faktur z czerwca), natomiast wydatki na jego utrzymanie - 1 milion 415 tys. zł. Najwięcej kosztowała energia - 878 tys. zł, przeglądy urządzeń (m.in. wentylacja, instalacja przeciwpożarowa, windy, schody ruchome, drzwi obrotowe, monitoring) - 126 tys. zł, ochrona - 52 tys. zł, ubezpieczenie - 63 tys. zł. Z kolei wydatki inwestycyjne, np. zwiększenie mocy instalacji, zwiększenie liczby punktów przyłączenia energii, pochłonęły ok. 200 tys. zł.
  Do kosztów trzeba też doliczyć dodatki do wynagrodzenia dla obsługujących gmach pracowników MOSiR. W czer-wcu w budżecie Katowic zapisano na ten cel 50 tys. zł.

  MCK jest na minusie, mimo że w otwartym w marcu tego roku centrum wydarzeń nie brakuje. Tylko w ciągu czterech miesięcy było ich aż 18.

  - W tym imprezy wielodniowe, jak Intel Extreme Masters (16 dni rezerwacji) i WTA Katowice Open (11 dni rezerwacji) - wyjaśnia Justyna Łukasiewicz-Musiał, rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach. Bilans zysków MCK dziwi przedstawicieli spółki HKO, którzy twierdzą, że to, jak na tego typu obiekt, wynik słaby. Dodają, że firma wciąż jest zainteresowana koncesją.
  - Podtrzymujemy naszą ofertę. Jesteśmy otwarci na każdą formę rozmów z miastem, a jeśli jest taka potrzeba - także z PTWP. Jeśli jednak nic się nie wydarzy, czekamy na wyrok NSA - mówi Maciej Cłapiński, prokurent HKO.

  Na rozstrzygnięcie czeka też PTWP Event Center, spółka córka firmy PTWP. Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, podkreśla, że podnoszone przez HKO zastrzeżenia są bezpodstawne.

  - Czekamy z niecierpliwością na termin i rozprawę w NSA. Jesteśmy pewni, że nasza oferta została złożona prawidłowo, wykazaliśmy miastu dowodami z dokumentów, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie (ubezpieczenia dotyczyły zarzutu HKO - przyp. red.) w zakresie nawet szerszym niż wymagały warunki postępowania. Zgłaszane przez HKO wątpliwości formalne nie mają znaczenia. Nadal chcemy być firmą zarządzającą MCK oraz Spodkiem - dodaje.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama