Katowice: Nie ruszył proces ws. kontrowersyjnej sprzedaży...

  Katowice: Nie ruszył proces ws. kontrowersyjnej sprzedaży działki

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Przed katowickim sądem okręgowym nie udało się w poniedziałek odczytać aktu oskarżenia w sprawie kontrowersyjnej sprzedaży 10-hektarowej działki w Katowicach, należącej do niedawna do Skarbu Państwa.
  Firmy, które obracały tym terenem, zarobiły w krótkim czasie ok. 100 mln zł - wynika z ustaleń śledztwa. Oskarżonym w tej sprawie prokuratura zarzuciła niegospodarność i działanie na szkodę spółki Eurofaktor.

  Proces w poniedziałek nie ruszył z powodu wniosków, złożonych przez obronę. Wniosła ona o umorzenie postawionego większości podsądnych zarzutu działania na szkodę spółki - wykreślonego latem tego roku z Kodeksu spółek handlowych. Jeden z oskarżonych złożył natomiast wniosek o wymierzenie mu kary bez procesu.

  Sprawa dotyczy 10-hektarowej działki pomiędzy ulicami Ceglaną i Meteorologów, w pobliżu katowickiej kliniki okulistycznej. W grudniu 2007 r. za 114 mln zł kupiła ją firma deweloperska LC Corp, zapowiadając budowę osiedla mieszkaniowego.

  Ziemia należała wcześniej do Katowickiego Holdingu Węglowego, który, początkowo bezskutecznie, próbował ją sprzedać. Wówczas cenę działki szacowano na kilka milionów złotych. Z prawa pierwokupu nie skorzystało miasto, tłumacząc że nie ma planów inwestycyjnych na tym terenie.

  W kwietniu 2007 r. ziemię za 12 mln zł nabyła mysłowicka spółka Eurofaktor. Kilka miesięcy później Eurofaktor za 18 mln zł sprzedał działkę dopiero co powołanej firmie Brynów Park. W jej władzach zasiadał były katowicki radny Andrzej R. i dwaj byli członkowie władz Eurofaktora.

  Zdaniem prokuratury, szefowie Eurofaktora działali na szkodę własnej spółki, bo sprzedali działkę znacznie poniżej jej wartości rynkowej. Mieli konkurencyjną wobec Brynów Park ofertę - na 35 mln zł - ale z niej nie skorzystali.

  * Czytaj koniecznie:

  Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
  Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama