Ważne
  Czytelnik z Katowic na naprawę auta dostał kwotę niższą o...

  Czytelnik z Katowic na naprawę auta dostał kwotę niższą o podatek VAT

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasz Czytelnik z Katowic (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) oddał samochód do myjni. - Tam został uszkodzony. Z tego powodu, że właściciel firmy nie miał ubezpieczenia, musiałem naprawiać auto z mojego autocasco - relacjonuje. - Jakież było mo-je zdziwienie, gdy na kosztorysie zobaczyłem, że zwrot kosztów naprawy jest pomniejszony o podatek VAT - denerwuje się.
  Zdarzenie miało miejsce na początku października. Pojazd został mocno uszkodzony, właściciel firmy w sporządzonej notatce przyznał, że szkoda zdarzyła się na terenie jego zakładu. - Tylko dzięki temu sprawa poszła do przodu, była szansa na naprawę samochodu - tłumaczy poszkodowany. - Mam pełny pakiet ubezpieczeń, byłem świadomy, że auto trzeba naprawiać z mojego AC. To i tak nie jest w porządku, bo ja teraz będę musiał płacić wyższe składki. A przecież to nie ja uszkodziłem samochód! Do tego auto po takim zdarzeniu straci na wartości - podkreśla.

  Feralne auto obejrzał rzeczoznawca i przedstawił kosztorys. Widnieje na nim m.in.: koszt naprawy łącznie (netto), VAT (materiał) 23 proc., VAT (robocizna) 23 proc. - Na ostatniej pozycji znalazł się koszt naprawy brutto. Byłem przekonany, że taka suma wpłynie na moje konto i będę mógł za nią naprawić samochód. Okazało się, że otrzymałem ponad tysiąc złotych mniej, bo cała suma została pomniejszona o podatek VAT - skarży się Czytelnik. - Zastanowiło mnie, od kiedy w kosztorysie stosuje się pomniejszenie zwrotu kosztów naprawy pojazdu o podatek VAT? Postanowiłem poinformować o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznika ubezpieczonych - dodaje.

  Co ciekawe, poszkodowanego zainteresowała jeszcze jedna sprawa. - Rzeczoznawca przeliczył kurs euro po 4 zł, a przecież w dniu powstania szkody kurs - według danych NBP - wynosił 4,4112 zł, zaś w dniu wykonania kosztorysu 4,315 zł - wylicza nasz Czytelnik. - Skąd rzeczoznawca wziął te 4 złote? Sam chciałbym kupić euro w takiej cenie.

  Sprawy w sądzie  Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

  Postanowienie zakładające pomniejszenie zwrotu kosztów naprawy pojazdu o podatek VAT znajduje się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że żaden ubezpieczyciel nie może stosować podobnych klauzul.

  Wydaliśmy wiele decyzji, w których karaliśmy przedsiębiorców. W grudniu 2009 r. UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził stosowanie takiej praktyki przez PZU. Na spółkę została nałożona kara w wysokości prawie 15 mln zł. Z kolei w tym roku stwierdziliśmy, że niedozwolone klauzule w swoich umowach stosowały Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych i UNIQUA.

  * Czytaj koniecznie:

  Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
  Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawdzaj umowy z ubezpieczycielem :)

   Arkadiusz Nawrocki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   nalezy czytać umowy, zwlaszcza z ubezpieczycielami :)
   ja uzywam od niedawna darmowej wyszukiwarki klauzul w umowach, bardzo przydatne narzędzie. polecam każdemu sprawdzać umowy w tej wyszukiwarce...rozwiń całość

   nalezy czytać umowy, zwlaszcza z ubezpieczycielami :)
   ja uzywam od niedawna darmowej wyszukiwarki klauzul w umowach, bardzo przydatne narzędzie. polecam każdemu sprawdzać umowy w tej wyszukiwarce KlauzuleNiedozwolone.plzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama