Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na szkolnym korytarzu uczą się prowadzić firmę

Katarzyna Domagała
Na każdej przerwie uczniowie SP nr 29 w Sosnowcu zamieniają się w obrotnych handlarzy
Na każdej przerwie uczniowie SP nr 29 w Sosnowcu zamieniają się w obrotnych handlarzy Mikołaj Suchan
Jeszcze nie skończyli szkoły podstawowej, a już doskonale wiedzą, jak prowadzić własny interes. W szkolnych sklepikach, należących do uczniowskich spółdzielni, mali handlarze sami prowadzą biznes. Z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Zdrowego Śniadania sprawdziliśmy, czy sprzedają również zdrową żywność.

Jak się okazuje, nie jest źle. Nie tylko od święta można u nich kupić świeże lub suszone owoce, warzywa oraz niegazowane napoje. Jak podkreślają uczniowie, te towary znikają z lady w pierwszej kolejności!

O tym, co można kupić w sklepikach spółdzielni uczniowskiej decydują nauczyciele - opiekunowie spółdzielni, którzy również prowadzą księgowość i po każdej przerwie zbierają od uczniów pieniądze. Reszta, czyli wystawianie towaru, dbanie o ekspozycję oraz sprzedaż, to już obowiązek uczniów. Obowiązek, który od najmłodszych lat uczy ich przedsiębiorczości.

- Dzięki pracy w sklepiku szybciej opanowałam matematykę, a to nie jest łatwy przedmiot - podkreśla Paulina Białoskórska, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 29 w Sosnowcu, gdzie działa jedna z 223 spółdzielni uczniowskich w województwie śląskim. I jak dodaje, na przerwach woli sprzedawać w sklepiku niż szaleć na szkolnym korytarzu. Jednak opanowanie liczb i zmysł przedsiębiorczości to dopiero początek plusów, jakie płyną z prowadzenia spółdzielni uczniowskich.

Dzieci uczą się punktualności, bowiem za ladą sklepiku trzeba stanąć na samym początku przerwy oraz pracy w grupie. Wyrabiają sobie również zmysł estetyki, bo same układają na półkach towar, muszą pamiętać, gdzie co się znajduje. Warto dodać, że co tydzień handlem w sklepiku zajmują się uczniowie innych klas.

* Czytaj koniecznie:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Jak podkreśla Mariusz Mike, dyrektor sosnowieckiej szkoły nr 29, praca w sklepiku jest doskonałą szkołą odpowiedzialności i uczciwości. - Nie zdarza się, by w kasie brakowało pieniędzy bądź było ich za dużo. - Nawzajem się pilnują, sprawdzają, czy dobrze wydały resztę - dodaje Beata Nowak-Dziudzi, opiekunka młodych handlowców w SP 29.

Dziś prowadzą sklepik szkolny, za kilka lat może własne firmy

Rozmowa z Jeremim Mordasewiczem z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan"

Prowadzenie sklepiku szkolnego to dobry początek, by dziecko odkryło w sobie żyłkę biznesmena?
To może za dużo powiedziane. Takie zajęcia to doskonały sposób dla młodych ludzi na ćwiczenie przedsiębiorczości. Uczą się, że aby zarobić pieniądze, trzeba sprzedawać coś, na co są chętni. Zaczynają zastanawiać się: co mogę zaoferować, by inni byli gotowi to kupić. Ta wiedza przyda im się w przyszłości, jeśli będą chcieli otworzyć własny biznes.

Podobno pan również z tego sposobu korzystał?
Tak. Będąc w harcerstwie, w jednym z warszawskich liceów moja drużyna prowadziła sklepik szkolny.

Patrząc z perspektywy lat, co pan z tego wyniósł?
To były inne czasy. Wcześniej obowiązywała postawa roszczeniowa: państwo ma dać. Teraz trzeba myśleć, co zaoferować klientowi.

Co jeszcze powinny zrobić szkoły, w których działają spółdzielnie, by dzieci zyskały jak najwięcej?
Dobrze by było, aby szkoły zaprosiły do siebie komunikatywnych przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem firm. Oni, w przeciwieństwie do nauczycieli, mają doświadczenie w prowadzeniu biznesu, którym powinni się podzielić.

Są pomysły na nudę i chęć pomocy

Glocal Tour, czyli zabawa, na której można zarobić.To międzynarodowy projekt, który polega na stworzeniu gazety, gry planszowej lub wystawy szkolnej, poruszającej problematykę Milenijnych Celów Rozwoju. Już po raz kolejny wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Czeladzi. Efekt? Nagroda w wysokości 500 euro. Uczniowie wspólnie ustalili, że będzie to laptop do pracowni geograficznej i ekologicznej.

Kiermasz "Kupując ciasto pomagasz w adopcji", czyli jak zachęcić do finansowej pomocy potrzebującym. Takim hasłem uczniowie I LO im. Roździeńskiego w Sosnowcu zachęcali swoich kolegów do podzielenia się groszem na rzecz akcji "Adopcja serca". Zebrali 191 zł i przyłączyli się do zapewnienia 3 lat edukacji dziecku z Rwandy.

Zbieraj nakrętki, czyli jak zamienić śmieci w pieniądze. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Jastrzębiu-Zdroju czy ZSiPS im. M. Grzegorzewskiej w Zawierciu od dawna wiedzą, że plastikowa nakrętka po napoju to największy skarb. Dochód z ich sprzedaży przeznaczają na pomoc chorym dzieciom.

Młodzi, którzy już zarobili krocie

Mark Zuckerberg. Urodził się w 1984 roku. Mając 20 lat stworzył wraz z grupą studentów serwis społecznościowy online The Facebook. Dziś jest jednym z najmłodszych miliarderów.

Maciej Popowicz. Urodził się w 1984 roku. W wieku 22 lat założył portal nasza-klasa.pl. Dzięki temu został jednym z najmłodszych polskich milionerów.

Dagmara Skalska. Urodziła się w 1988 roku, jest studentką dziennikarstwa i filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. W wieku 20 lat w Katowicach założyła pracownię ArtPARA dla kobiet. Zaczęła od warsztatów z tworzenia biżuterii. Od stycznia jej dzieło "Projekt Egoistka" obejmie całą Polskę. Już dziś współpracuje z telewizją TVN, gdzie promuje tę akcję.

Kamil Cebulski. Pierwszą firmę musiała zarejestrować mu mama, ponieważ swoje pomysły na zarobienie miliona zaczął wdrażać w życie w wieku 16 lat. Na początku sprzedawał reklamy i miejsce na serwerach. Jego najnowsze osiągnięcie to Alternatywna Szkoła Biznesu i Rozwoju Osobistego. Media okrzyknęły go polskim Billem Gatesem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!