Planetoida przeleci "tuż" obok Ziemi

  Planetoida przeleci "tuż" obok Ziemi

  Lukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Planetoida przeleci "tuż" obok Ziemi

  ©www.footootjes.nl

  Gdyby asteroida 2005YU55 uderzyła w naszą planetę doszłoby najprawdopodobniej do nieodwracalnych zmian klimatycznych. Mogłaby zagrozić miliardom ludzi np. w Chinach. A gdyby wpadła do Atlantyku kilkudziesięciometrowa fala tsunami zalałaby całe wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
  Planetoida przeleci "tuż" obok Ziemi

  ©www.footootjes.nl

  Na szczęście głaz wielkości tankowca, o nieokreślonym bliżej kształcie z zawrotną prędkością przeleci "tuż" obok Ziemi. Planetoida około godziny 22 będzie jednak tak blisko niej, jak żadne inne ciało niebieskie w ostatnich 35 latach.

  Asteroida leci z prędkością 50 tysięcy kilometrów na godzinę i ma średnicę około 400 metrów. W pewnym momencie jej odległość od Ziemi będzie mniejsza niż dystans dzielący naszą planetę z Księżycem (384 tysiące kilometrów przyp. red.) i wyniesie 325 tysięcy kilometrów.

  - Specjaliści z NASA uspokajają, że nie ma szans na zbliżenie, które mogłoby zagrozić naszej planecie - tłumaczy Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. Dodaje jednak, że asteroida została oznaczona symbolem PHO, jako obiekt potencjalnie niebezpieczny. - To konkretnie ciało niebieskie będzie najbliżej naszej planety od dwustu lat. Przetnie zarówno orbitę Ziemi, jak i Księżyca -dodaje.
  Przelot asteroidy można oglądać na teleskopach, które miłośnicy astronomii mają najczęściej w domu.

  - Istotne, aby miał średnicę powyżej 15 centymetrów - tłumaczy Motyka. -Kolejna okazja zobaczenia ciała niebieskiego w taki bliskiej odległości będzie za 17 lat - podkreśla.

  Do tej pory sklasyfikowano 500 tysięcy planetoid, które poruszają się między orbitami Marsa i Jowisza. Największym są nadawane konkretne nazwy. Pierwszą i zarazem największą odkryto w 1801 roku. Nazwano ją Ceres.

  Co gdyby rzeczywiście 2005YU55 spadła na Ziemię? - To raczej pytanie dla osób zajmujących się katastrofami. Większa planetoida, która 65 milionów lat temu spadła na naszą planetę prawdopodobnie spowodowała zagładę dinozaurów - przyznaje Motyka.

  Przelot ciała niebieskiego nie będzie widoczny gołym okiem. Zainteresowanym tą tematyką proponujemy seans "Kosmiczne głazy", który jest wyświetlany w Planetarium Śląskim.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
  Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama