Jaworzno: uruchomienie Stacji Szybkiego Ładowania....

  Jaworzno: uruchomienie Stacji Szybkiego Ładowania. Elektrobus budzi zainteresowanie [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stacja Szybkiego Ładowania baterii pierwszego elektrobusu już działa, a w Jaworznie spotkali się wczoraj przedstawiciele PKM-ów i ludzie z firmy So

  Stacja Szybkiego Ładowania baterii pierwszego elektrobusu już działa, a w Jaworznie spotkali się wczoraj przedstawiciele PKM-ów i ludzie z firmy Solaris ©Anna Zielonka

  Stacja Szybkiego Ładowania baterii pierwszego elektrobusu, który wjechał na polskie drogi, już działa. W Jaworznie spotkali się wczoraj przedstawiciele PKM-ów z wielu polskich miast, m.in. Zielonej Góry i Sosnowca, a także ludzie z firmy Solaris.
  Stacja Szybkiego Ładowania baterii pierwszego elektrobusu już działa, a w Jaworznie spotkali się wczoraj przedstawiciele PKM-ów i ludzie z firmy So

  Stacja Szybkiego Ładowania baterii pierwszego elektrobusu już działa, a w Jaworznie spotkali się wczoraj przedstawiciele PKM-ów i ludzie z firmy Solaris ©Anna Zielonka

  To właśnie tej marki autobus elektryczny został kupiony kilka miesięcy temu przez jaworznickiego przewoźnika. Takich pojazdów ma być w Jaworznie więcej - do 2017 roku po tym mieście i do okolicznych miejscowości będzie jeździć 22 elektrobusów.
  Stacja doładowująca znajduje się na Osiedlu Stałym, na niewielkim parkingu przy przystanku w stronę centrum miasta.

  Na czym polega ładowanie? Jaworznicki elektryk ma dostęp do prądu za pomocą specjalnego pantografu, zainstalowanego na dachu pojazdu.
  Pantograf jest wysuwany automatycznie. Wystarczy 15 minut, aby pojazd zyskał nową moc. - W przyszłości powstanie więcej takich punktów. Właśnie prowadzimy analizy dotyczące zapotrzebowania. Na pewno jedna ze stacji pojawi się na pętli autobusowej przy ul. Krakowskiej - informuje Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

  Natomiast w samej zajezdni znajduje się także specjalna ładowarka, za pomocą której elektrobusowi jest dostarczana energia, gdy znajduje się w bazie. Docelowo takich ładowarek ma tam być 8.

  Solaris Urbino 12 Electric to autobus zasilany tylko energią elektryczną. Kupiło go we wrześniu ubiegłego roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. W pojeździe zmieści się 80 pasażerów. Elektrobus został wyposażony m.in. w system informacji pasażerskiej, biletomat, dostęp do wi-fi i ładowarki USB. Ma klimatyzację.

  Z jaworznickich doświadczeń chcą czerpać przedstawiciele innych PKM-ów. 80 takich pojazdów chce np. kupić Zielona Góra. O zakupie elektrobusów myśli też PKM Sosnowiec. Piotr Drabek, dyrektor ds. technicznych przedsiębiorstwa, przyznał, że w sosnowieckim taborze mają szansę pojawić się trzy takie pojazdy (pieniądze miałyby pochodzić z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama