18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy zdecydował: Święczkowski i Barski nie mogą być posłami

Redakcja
arc
Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, obaj z PiS - prokuratorzy w stanie spoczynku, nie mogą być posłami - zdecydował w środę Sąd Najwyższy. Wcześniej były marszałek sejmu Grzegorz Schetyna wygasią ich mandaty, uznając, że łączenie mandatu poselskiego i prokuratorskiego, nawet w stanie spoczynku, jest sprzeczne z konstytucją.

Grzegorz Schetyna stwierdził, że nie można łączyć funkcji prokuratora z posłowaniem, bez względu na to czy prokurator jest czynny czy w stanie spoczynku. Marszałek Sejmu wydał decyzję w oparciu o konstytucję, w której jest stwierdzone, że prokurator nie może być posłem. W ustawie zasadniczej nie ma natomiast określenia "prokurator w stanie spoczynku", pojawia się natomiast "sędzia w stanie spoczynku". Stąd wniosek marszałka, że konstytucja traktuje na równi wszystkich prokuratorów; czynnych oraz emerytów.

Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury.

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: POWYBORCZE ANALIZY I KOMENTARZE CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

Z kolei zdaniem Święczkowskiego i Barskiego, na sprawowanie mandatu posła pozwala im ustawa o prokuraturze, która uściśla co może, a czego nie może prokurator w stanie spoczynku. Więcej konstytucjonalistów opowiedziało się za słusznością decyzji marszałka Sejmu.

Decyzja Sądu Najwyższego będzie wiążąca w sprawie ewentualnych kolejnych podobnych przypadków.

Badanie sprawy SN rozpoczął 3 listopada, gdy wpłynęły tam odwołania Barskiego i Święczkowskiego. Sąd miał 7 dni na orzeczenie. Wcześniej wystąpił do Sejmu, Senatu, prokuratury i resortu sprawiedliwości o wszelkie dokumenty i informacje potrzebne do rozpoznawania odwołań. SN chciał się m.in. dowiedzieć, czy na ręce marszałka Senatu wpływały jakiekolwiek informacje od sędzi w stanie spoczynku Anny Kurskiej, która była senatorem w dwóch poprzednich kadencjach, a także posłów Zbigniewa Wassermanna i Stanisława Piotrowicza - obaj byli wcześniej prokuratorami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sąd Najwyższy zdecydował: Święczkowski i Barski nie mogą być posłami - Dziennik Zachodni