Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieoczekiwany długi sierpniowy weekend [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Sierpniowy weekend może być jeszcze dłuższy, jeżeli pracownik wykorzysta dodatkowy dzień wolny
Sierpniowy weekend może być jeszcze dłuższy, jeżeli pracownik wykorzysta dodatkowy dzień wolny Dziennik Zachodni
Za święto wypadające w sobotę pracownicy dostają wolny dzień. Ten miły prezent rodzi jednak wiele pytań, bo nie zawsze się należy.

Okazuje się, że kalendarz tegorocznych świąt w Polsce ma dla nas miłą niespodziankę. W połowie sierpnia wielu z nas może zaplanować dłuższy weekend, choć na pierwszy rzut oka z układu dni zaznaczonych na czerwono niekoniecznie to wynika.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wypada jak zawsze 15 sierpnia, ale ważniejsze jest to, że wtedy jest wolna od pracy sobota. - W związku z tym pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy - mówi Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. - Pracodawca powinien pamiętać, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Wyznaczenie dnia wolnego za takie święto powinno nastąpić w obowiązującym u danego pracodawcy okresie rozliczeniowym - czyli w dniu, który przypada w tym samym okresie rozliczeniowym co święto 15 sierpnia.

Ten miły prezent rodzi jednak wiele pytań, np. czy pracodawca ma obowiązek udzielenia innego dnia wolnego pracownikowi, który będzie na L-4 akurat w dniu wyznaczonym jako wolny za sobotnie święto? Albo czy należy oddać dodatkowy wolny dzień pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnym, czyli pracującym do 12 godzin na dobę?

- Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia innego dnia wolnego osobom, które chorują akurat w dniu wyznaczonym jako wolny za 15 sierpnia - mówi Beata Sikora-Nowakowska.
Inne ważne pytania i szczegółowe odpowiedzi związane z tym wolnym dniem zamieszczamy poniżej.

Ekspert OIP wyjaśnia

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach: Warto wiedzieć, kiedy to wolne

Czy zgodne z przepisami jest wybranie wolnego dnia przed świętem, czyli w tygodniu poprzedzającym 15 sierpnia, np. 14 sierpnia i wydłużenie sobie weekendu?
Tak, wyznaczenie dnia wolnego może przypadać przed 15 sierpnia, np. 14 sierpnia. Istotne jest, aby dzień wolny - w zamian za święto - był wykorzystany w danym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto. Jeśli np. u danego pracodawcy obowiązuje dwutygodniowy okresy rozliczeniowy, należy ustalić, czy ten poprzedzający tydzień obejmuje okres rozliczeniowy czasu pracy obowiązujący w konkretnej firmie.
Przypomnijmy definicję okresu rozliczeniowego czasu pracy - to odcinek czasu wyrażony w tygodniach lub miesiącach, na które jest planowana i po upływie których jest rozliczana praca każdego pracownika. Długość okresu rozliczeniowego u danego pracodawcy jest uzależniona m.in. od systemu czasu pracy i powinna być precyzyjnie określona w regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy.

A co się dzieje, gdy ktoś w tym czasie ma urlop? Czy może sobie dopisać do normalnego urlopu jeden dodatkowy dzień, np. we wrześniu?
le to pracodawca ustala i wyznacza dzień wolny od pracy, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jeżeli pracodawca zarządzi odbiór dnia wolnego w różnych terminach, na przykład po uzgodnieniu z przełożonymi, to pracownik może wykorzystać dzień wolny przed lub po urlopie wypoczynkowym, pod warunkiem, że nastąpi to w tym samym okresie rozliczeniowym. Przepisy prawa pracy nie określają terminu wykorzystania dnia wolnego w zamian za święto przypadające w wolną sobotę; wskazują tylko okres rozliczeniowy, który jest różny u pracodawców.

Czy dzień wolny od pracy można wykorzystać w następnym okresie rozliczeniowym?
Przepisy prawa pracy nie pozwalają na przeniesienie dnia wolnego w zamian za święto na kolejny okres rozliczeniowy - nawet na pisemny wniosek pracownika.
W tym roku będzie jeszcze jedna taka sytuacja, bo drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę. Czy to znaczy, że prawie cała pracująca Polska może sobie wziąć ten dzień wolny w Wigilię, czyli 24 grudnia?
D ecyzję w tym zakresie podejmie pracodawca - jeżeli pozwoli na to organizacja pracy w danej firmie i istnieje możliwość przerwania pracy na jeden dzień, to pracodawca może wyznaczyć dzień wolny od pracy właśnie 24 grudnia.

A czy pracodawca może zapewnić pracownikom dzień wolny, skracając pracę w po-szczególnych dniach w sumie o 8 godzin?
Pracownikowi należy oddać - za święto przypadające w sobotę - cały dzień wolny.

Jakie są konsekwencje nieudzielenia pracownikom dnia wolnego?
Wprzypadku nieudzielenia pracownikom dnia wolnego w okresie rozliczeniowym pracodawca naruszy przepisy o czasie pracy w ten sposób, że nie zapewni pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ponadto godziny pracy świadczone ponad obowiązujący w sierpniu 2015 r. wymiar czasu pracy, to jest 160 godzin, zostaną zakwalifikowane jako praca w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca będzie musiał zrekompensować. Naruszenie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30. 000 złotych.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!