Święto 11 listopada na naszą śląską nutę

  Święto 11 listopada na naszą śląską nutę

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Święto 11 listopada na naszą śląską nutę
  Od kilkunastu lat trwa debata, jak najlepiej fetować Narodowe Święto Niepodległości: poważnie czy na wesoło, cmentarnie czy piknikowo, wojskowo i paradnie czy może podniośle i urzędowo. Zaś od kilku lat zastanawiamy się, jak w tym świętowaniu odnaleźć śląską nutę, jak najlepiej nawiązać do regionalnej tradycji. Bo przecież 11 listopada ma swoją śląską opcję, dodajmy: opcję europejską.
  Święto 11 listopada na naszą śląską nutę
  WIĘCEJ O OBCHODACH ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI NA ŚLĄSKU:
  Zobacz program imprez
  Zobacz, którzy ze znanych mieszkańców regionu są dumni z Polski i dlaczego
  Czym jest patriotyzm? Odpowiada politolog Tomasz Słupik
  Najlepsze piosenki o Polsce - Zobacz wideoklipy


  Wzorem większości krajów naszego kontynentu, na wschodnim Górnym Śląsku aż do 1936 roku, a na zachodnim - osiem lat dłużej - obchodziliśmy w tym dniu rocznicę zakończenia I wojny światowej. Był to dzień pamięci o ojcach, mężach i braciach, których około 150 tysięcy poległo w mundurach kajzerowskiego Wehrmachtu lub w barwach cesarsko-królewskiej armii Francjozefa; drugie tyle wróciło okaleczonych.

  Była to dla śląskich rodzin największa w dziejach wojenna hekatomba; tylko pod Verdun leży około 20 tysięcy naszych przodków. Z tego to czasu pochodzą obeliski, które do dziś stoją w wielu górnośląskich gminach i budzą tyle bzdurnych emocji. Stoją głównie po zachodniej stronie dawnej granicy polsko-niemieckiej, bo po stronie wschodniej już za czasów Grażyńskiego obowiązywał zakaz ich budowania, kilka nawet rozebrano albo zmieniono im tablice ku czci "bohaterów o wyzwolenie narodowe".

  CZYTAJ WIĘCEJ KOMENTARZY MICHAŁA SMOLORZA

  Warto sobie uzmysłowić, że nasze Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku, już po śmierci marszałka Piłsudskiego, przed wojną fetowano je ledwie dwa razy. W większości polskich domów świadomość tej daty i jej polityczny wydźwięk nie zdążyły się ugruntować.

  Swój mitologiczny wymiar 11 listopada zyskał - o paradoksie! - dopiero w PRL-u, gdy komuniści w swej głupocie postanowili święto zlikwidować, a potem gorliwie tępili wszystkich, którzy usiłowali je obchodzić (podobnie zresztą było ze świętem 3 maja, które Bóg jeden wie dlaczego tak bardzo komunistom zawadzało).

  Dzięki takiej irracjonalnej polityce Święto Niepodległości wpisało się w narodową tradycję dopiero... w latach 80. ubiegłego wieku, jako pretekst do grania komunistom na nosie i okazja do manifestowania sprzeciwu.

  Pamiętajmy, że Śląsk nie uczestniczył w polskich wydarzeniach 11 listopada 1918 roku, jego część znalazła się w granicach Rzeczpospolitej dopiero 4 lata później. Mamy więc bardziej europejską tradycję tego dnia, która przecież nie stoi w sprzeczności z obecnym świętem narodowym.

  Cóż by się stało, gdyby wojewodowie śląski i opolski oraz marszałkowie obu województw - kiedy już wrócą z akademii i defilad, kiedy pokłonią się spiżowej statui Piłsudskiego - pochylili też głowy przed obeliskami upamiętniającymi naszych przodków, pochłoniętych przez tamtą wojnę? Wszak (cytując Józefa Lysko) "to byli nasi ojcowie". Czy korony pospadałyby urzędnikom z głów?

  Od kilku lat jedynie Jerzy Gorzelik i Marek Plura objeżdżają wojskowe cmentarze, na których zostawiają wieńce i świeczki. Choć jeden jest dziś członkiem zarządu województwa, a drugi posłem na Sejm, wszystko odbywa się raczej półprywatnie, niemalże w podziemiu, jak za czasów Jaruzelskiego.

  Ale dobre i to, bo pozostałym prominentom władzy regionalnej (a wielu z nich pochodzi z dobrych śląskich rodzin) nawet taki pomysł nie przychodzi do głowy. A nuż by ktoś ich źle opisał, jacyś narodowcy by zaprotestowali, jakiś PiS-owiec rozdarłby szaty, że polski aparatczyk wieniec złożył pod Krzyżem Żelaznym. To nie sztuka wystąpić na konferencji śląskoznawczej i powiedzieć kilka wyklepanych formułek o "poszanowaniu skomplikowanej tradycji tej ziemi". Polityka poznaje się po czynach i gestach, a nie po tanim bleblaniu ogranych frazesów.

  Może by także nasi nauczyciele zajmujący się "edukacją regionalną" wyszli poza sztampę "szkolnych izb tradycji" z odmalowanym bifyjem i kolekcją buncloków, i w przeddzień 11 listopada poprowadzili dziatwę pod te wyklęte przez "patriotów" obeliski, upamiętniające ich pradziadków spoczywających na polach bitewnych I wojny. Czy to takie straszne?

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
  Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Garść refleksji.

   Cholak Józef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Żona i Ja na stare lata/jesteśmy emerytami/ przeprowadziliśmy się do córki w Niemczech. Mieszkamy w Niemczech od niedawna.Jesteśmy Ślązakami z dziada pradziada.Do przesiedlenia zmusiła nas...rozwiń całość

   Żona i Ja na stare lata/jesteśmy emerytami/ przeprowadziliśmy się do córki w Niemczech. Mieszkamy w Niemczech od niedawna.Jesteśmy Ślązakami z dziada pradziada.Do przesiedlenia zmusiła nas konieczność życiowa.W polsce byłem gorliwym czytelnikiem artykułów i felietonów Pana redaktora MIchała Smolorza.Z treści ich wypływa ogromna wiedza Pana Michała Smolorza związana z problematyką Śląska.Z naszego Heimatu śląskiego wyjechała ogrona rzesza Ślązaków w chodzą tu wrachubę miliony.Na ziemi śląskiej
   pozostało już nie wielu naszych rodaków Ślązaków.To,żę w Niemczech znalazła się tak ogromna ilość Ślązaków
   złożyła się daleko posunienta polityka dyskryminująca delikatnie mówiąc naród śląski przez władze polskie.A po przesiedleniu się do Niemiec naszym współziomkom nie było łatwo.
   Dlatego musze wyrazić swoją wdzięczność Panu M.Smolorzowi ,że na tematy Śląska i Ślązaków pisze całą prawdę co z kolei ŚLązaków podnosi na duchu.Pozdrowienia z Niemiec śle Ślązak.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Richtig prowda

   Podpis berek2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Doktor Michał Smolorz jest Naszym Ślonskim Wieszczem.Dej mu Boże zdrowio kupa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ze wzgledu na brak pomnika w Bytomiu po wysadzeniu pomnika w 45 roku

   pamic Slazakom zabitym przez Frazuzow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   proponuje palic znicze pod odzyskanym Lwem on to bowiem byl na pomniku ofiar wojny,upamietnijmy zniczem dzien w ktorym zgineli nasi ojcowie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trza, coby powrōćōła tes na svōj plac tabula.

   Jak dowńi. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12


   Tabula ze Mjanōma Tych, kjere we weldowych krigach podli a we wojynny cas bōły pokatrupjōne
   i polygujōm ńy wjejdźeć kaj?

   Takŏ je przeca Nasŏ, nach Schlesien,...rozwiń całość


   Tabula ze Mjanōma Tych, kjere we weldowych krigach podli a we wojynny cas bōły pokatrupjōne
   i polygujōm ńy wjejdźeć kaj?

   Takŏ je przeca Nasŏ, nach Schlesien, tradycyjo?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moje gratulacje

   Adam M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

   Bardzo dobrze to Pan ujął - kto się tu nie urodził i nie poczuł klimatu regionu nie ma prawa do wypowiadania treści unitarnej Polski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   'od Konina Ukraina"

   Patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

   Pod Verdun zginął służący w armii pruskiej Andrzej R. brat babci mojej żony pochodzący z Ziemi Ostrzeszowskiej ,a w armii carskiej carskiej służył i również zginął Franciszek Sz.kuzyn mojej babci...rozwiń całość

   Pod Verdun zginął służący w armii pruskiej Andrzej R. brat babci mojej żony pochodzący z Ziemi Ostrzeszowskiej ,a w armii carskiej carskiej służył i również zginął Franciszek Sz.kuzyn mojej babci pochodzący z Ziemi Wieluńskiej. I co , może mam świętować zakończenie wojny, nie mojej wojny, którą prowadzili zaborcy ? Kolega mojej dziadka Jan G. przeżył pierwszą wojnę,jego córka opowiadała mi jak jej ojciec chciał się dostać do niewoli.Okazja nadarzyła się na froncie rosyjsko- austriackim bo w armii austriackiej też byli Polacy, ale to on z kolegami wziął do niewoli Polaków walczących po drugiej stronie bo : "dzisiaj to wy nas bierzecie do niewoli bo nas jest pięciu a was trzech". A propos "od Konina Ukraina", takie powiedzenie może obowiązuje w Poznańskim, bo Konin, Koło ,Słupca od zawsze były w Wielkopolscezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziekuje, to nie mój Slonzek

   spadajta mongoly (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   To "swieto" nie jest moje, nasze, slaskie.
   To swieto Chinczyków w Tybecie (slaskiej "Katandze").

   Drazniace larmo, podobnie do agresywnego przelotu F-16 nad Katowicami.
   Albo do "odwiedzin"...rozwiń całość

   To "swieto" nie jest moje, nasze, slaskie.
   To swieto Chinczyków w Tybecie (slaskiej "Katandze").

   Drazniace larmo, podobnie do agresywnego przelotu F-16 nad Katowicami.
   Albo do "odwiedzin" kilkutysiecy nacjonalistycznych "Sokolów" z calej Polski
   i zastraszajace czwiczenia i spiewy "slaskich piosenek" na lotnisku wtedy (1920te).

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękuję

   Scriba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16


   Dziękuję za przypomnienie obowiązku wspominania naszych Ojców!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja!

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 19

   Trza wiyncyj takich pisorzy jak Smolorz!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   B.D dla p.Smolorza

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 6

   Panie Smolorz jak zawsze 5 punktow, pisze pan b.dobrze i pan jeden nazywa wszystko po imieniu .Brawo!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a mie sie płakac

   yorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 4

   dziś tylko chce.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama