18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O co się kłócimy? Oto 7 punktów zapalnych górnośląskiej historii

Agata Pustułka
Czy Góra św. Anny będzie górą pojednania?
Czy Góra św. Anny będzie górą pojednania? Mikołaj Suchan
Śląska historia obfituje w wydarzenia, których interpretacja zależy od tego, kto ocenia: Polak, Niemiec czy Czech. 15 listopada w Sali Sejmu Śląskiego zostanie zaprezentowana pierwsza taka po II wojnie światowej "Historia Górnego Śląska", która z perspektywy tych trzech narodów mówi o trudnych faktach z przeszłości.

Jak udało się ją stworzyć? Przyjrzeliśmy się bliżej punktom zapalnym w naszej historii. Oto lista siedmiu górnośląskich sporów, opracowana przez prof. Ryszarda Kaczmarka, dyrektora Zakładu Historii Śląska Uniwersytetu Śląskiego:

CZYTAJ O HISTORII GÓRNEGO ŚLĄSKA WG HISTORYKÓW Z NIEMIEC, POLSKI I CZECH

1 - Germanie i Słowianie na Górnym Śląsku. Polscy i niemieccy historycy zastanawiają się, która nacja była na Górnym Śląsku pierwsza. Spór sięga prehistorii, bo chodzi o czasy przed ukształtowaniem się na terytorium Górnego Śląska państw słowiańskich. Rywalizacja trwa. Ale czy dziś, po 10 wiekach, ma znaczenie kto odegrał większą rolę?

2 - Kolonizacja niemiecka. Od 200 lat toczy się polsko-niemiecka dyskusja, czy w XIII wie-ku to niemiecka kolonizacja doprowadziła do rozwoju regionu, czy wręcz przeciwnie - Górny Śląsk zawdzięcza swój rozwój m.in. polskiemu osadnictwu. A może jedno i drugie?

ANDRZEJ DROGOŃ O NAJNOWSZEJ HISTORII GÓRNEGO ŚLĄSKA

3 - Germanizacja i agitacja wszechpolska w XIX w. To spory o to, czy propolskie dążenia na Górnym Śląsku były spontaniczne i zrodziły się wskutek tzw. polskiego odrodzenia, czy też były importowane z Wielkopolski i Galicji.

4 - Powstania śląskie. Dla wielu Ślązaków powstania były wojną śląsko-śląską. Niemieccy historycy uważali, że były skoordynowaną z Francją akcją państwa polskiego, skierowaną przeciw Niemcom. My pytamy, czy Góra św. Anny, miejsce zaciekłych walk w czasie III powstania śląskiego, może się stać górą pojednania polsko-niemieckiego w wymiarze historycznym.

ŚLĄSK JEST WIELOKULTUROWYM TYGLEM

5 - Konflikt o Śląsk Cieszyński. Czesi ponoć o nim zapomnieli, ale u nas to wciąż spór odwołujący się do losów mniejszości polskiej na Zaolziu. Na szczęście roszczenia nie stanowią problemu politycznego.

6 - Wypędzenie a wysiedlenie. Czy można traktować równoważnie wysiedlenia Polaków w czasie II wojny i Niemców po II wojnie? To problem ofiar i sprawców. Ze śląskiego punktu widzenia mamy także do czynienia z rozliczeniem za tzw. tragedię górnośląską, czyli prześladowania części Ślązaków przez władze komunistyczne.

OSKARŻENIE: SZKOŁA NIE UCZY HISTORII GÓRNEGO ŚLĄSKA I DLATEGO MŁODZIEŻ NIC O NIEJ NIE WIE

7 - Kim jest dziś Górnoślązak? Górnoślązak, Oberschlesier, Slezan. Kim był, kim jest mieszkaniec Górnego Śląska? Nie odpowiemy na to pytanie bez zagłębienia się w historię. Pojęcie Górnoślązak jako kategoria etniczna pojawiło się dopiero w XIX wieku. W okresie międzywojennym walka o duszę Górnoślązaka stała się istotnym elementem wojny propagandowej toczącej się między państwami narodowymi. Niespodziewanie pytanie stało się znów aktualne pod koniec XX wieku wraz z pojawieniem się Ruchu Autonomii Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!