Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorów przybywa. Rośnie też ich ciekawość świata

Grażyna Kuźnik
Joanna Krzysteczko
Joanna Krzysteczko Arkadiusz Ławrywianiec
Seniorzy garną się do nauki. Uniwersytety Trzeciego Wieku mnożą się jak grzyby po deszczu. W Polsce jest ich 200, a w naszym regionie 26. Skupiają ok. 10 tysięcy seniorów. Wczoraj na Uniwersytecie Śląskim skończyła się trzydniowa konferencja regionalna, poświęcona właśnie UTW.

Rozmawiano m.in. o finansach. UTW mają dostać ponad 110 mln zł, zgodnie z projektem rządowym, nad którym rozpoczęły się już prace. Na UTW zapisać może się każdy, kto ma legitymację emeryta. Zapisy odbywają się we wrześniu. Za niektóre zajęcia, jak np. nauka języka obcego, trzeba zapłacić, ale o wiele mniej niż za podobne lekcje "na mieście". Większość wykładów i warsztatów jest za darmo, wchodzi się na nie jednak według listy.

Seniorzy inwestują w siebie nie tylko w Polsce. Rok 2012 już ogłoszono w Unii Europejskiej Rokiem Aktywności Seniorów i Solidarności Międzypokoleniowej.

Emeryci na studiach? Na taki pomysł wpadło tysiące osób

Rozmowa z Joanną Krzysteczko z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach

Tradycyjny polski emeryt bawi wnuki i siedzi u lekarza. Prawda to czy fałsz?
Owszem, polscy emeryci zajmują się wnukami, ale właśnie dlatego tłumnie zapisują się do Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Chcą być na czasie, mieć z nimi dobry kontakt, wiedzieć, o czym z nimi rozmawiać. Zajęcia na uniwersytecie pozwalają też zapomnieć o chorobach. Dlatego tylko w Katowicach mamy 1200 słuchaczy, nie można ich pomieścić w salach wykładowych.

Nie mieli dość nauki w latach młodości?
Zwykle tak im się życie ułożyło, że nie zdobyli takiego wykształcenia, o jakim marzyli. Studia zawsze były kosztowne, wiązały się z wyrzeczeniami. Często widzę, jak teraz zachwyca ich atmosfera wyższej uczelni. Najchętniej uczą się języków obcych, historii sztuki i psychologii. Czasem przez wiele lat.

To wymagająca grupa studentów?
Zwłaszcza młodsi emeryci, którzy mają już sporą wiedzę. Oni nie tylko chcą ciekawie spędzić czas na wykładach, ale też nauczyć się czegoś konkretnego. Dlatego zabiegamy o najlepszą kadrę, o co nie jest łatwo, gdy brakuje pieniędzy. Tylko za niektóre zajęcia nasi słuchacze sami płacą, ale niewielkie kwoty.

Ile lat ma wasz najstarszy słuchacz?
85 i wciąż jest bardzo aktywny. Chodzi pilnie na zajęcia, mimo licznych chorób. Jego ciekawości świata nic nie zakłóca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!