Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Kulczyk: dobrodziej Jasnej Góry. Paulini polecają jego duszę Bogu

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Jan Kulczyk był jednym z największych polskich przedsiębiorców. Zaznaczył się również w działalności dobroczynnej. Przekonał się o tym m.in. Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. To właśnie ta Jan Kulczyk odebrał tzw. dyplom konfraterni, który jest najwyższym sposobem uznania wobec świeckich współpracowników. - Polecamy Miłosierdziu Bożemu duszę śp. Jana Kulczyka, konfratra Zakonu Paulinów i dobrodzieja Jasnej Góry - napisał ojciec Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry.

Jan Kulczyk odebrał dyplom konfraterni w lutym 2008 roku. Wyróżnienie wręczył o. Izydor Matuszewski, ówczesny dyrektor generalny paulinów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nie żyje Jan Kulczyk. Zmarł w szpitalu w Wiedniu. Miał 65 lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przyjęcie do konfraterni paulińskiej było uszanowaniem wieloletniej pomocy i uznaniem zasług Jana Kulczyka dla jasnogórskiego sanktuarium. Jan Kulczyk wspierał finansowo m.in. konserwację jasnogórskiej wieży, refektarza, zabytkowej "Starej Biblioteki", Kaplicy Matki Bożej i Sali o. Kordeckiego, ufundował kamery dla strony internetowej Biura Prasowego, następnie – stacje Drogi Krzyżowej dla misji paulińskiej w Centocow w RPA, specjalny samochód-kaplicę dla obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzającej parafie w Polsce.

Podczas wizyty na Jasnej Górze dnia 3 maja 2006 r. związanej z uroczystością otwarcia wystawy w Bastionie św. Rocha, Jan Kulczyk zaznaczył:

Jestem wdzięczny ojcom paulinom, że pozwolili, bym w jakiś sposób w tym przedsięwzięciu uczestniczył. Ja się nie zajmuję tylko przedsięwzięciami dochodowymi, bo ważne jest w życiu, by móc realizować to, co zostaje, o czym będą pamiętały następne pokolenia i to, co tworzy taką pozytywną energię, która jest niezbędna do tego, by myśleć pozytywnie o przyszłości, by myśleć pozytywnie o tym, co nas czeka, i żebyśmy mieli świadomość tego, że nie budujemy na piaskach, tylko na silnej – ‘jasnej górze.

Jan Kulczyk przyczynił się także do remontu Bastionu św. Barbary. Jan Kulczyk był także głównym sponsorem nowoczesnej ekspozycji sztuki w jasnogórskim muzeum - w Bastionie św. Rocha, gdzie powstaje Skarbiec Pamięci Narodu.

Konfraternia paulińska sięga swymi początkami XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność Zakonu z gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Konfraternia przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla paulińskiego Zakonu, zarówno duchownym, jak i świeckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!