Sosnowiec: Przejścia podziemne pójdą do remontu, ale jeszcze...

  Sosnowiec: Przejścia podziemne pójdą do remontu, ale jeszcze nie teraz ZDJĘCIA

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obecnie trwa remont w przejściu podziemnym przy poczcie. Zakończy się w październiku
  1/13
  przejdź do galerii

  Obecnie trwa remont w przejściu podziemnym przy poczcie. Zakończy się w październiku ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Stan części przejść podziemnych w Sosnowcu nie jest zadowalający. Miasto planuje remonty, ale głównie za dwa-trzy lata.
  Do końca października mają potrwać prace związane z remontem przejścia podziemnego przy poczcie w Sosnowcu. Jak zapewniają urzędnicy, prace toczą się zgodnie z harmonogramem. Przejście jest remontowane po raz pierwszy od czasów powstania, czyli od 1973 roku. W wyniku remontu ma się zmienić nie do poznania. Prócz wymiany płyt i tynków czy prac przy odwodnieniu i oświetleniu pojawi się tutaj również zadaszenie zejść z płyt poliwęglanowych i specjalna platforma dla osób niepełnosprawnych. Miasto wreszcie zaczęło nadrabiać zaległości w tej sprawie, bo stan większości sosnowieckich przejść podziemnych woła o pomstę do nieba.

  Odpadający tynk i szczury

  To skandal, jak wygląda to przejście. Kiedy pada deszcz, trzeba skakać przez kałuże, żeby przejść na drugą stronę. Ostatnio, gdy tędy szłam, spadł na mnie fragment tynku. Są tu też szczury - opowiada o przejściu w rejonie ul. Sobieskiego nasza Czytelniczka.

  Przejście podziemne przy rondzie Gierka czy właśnie to na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego - to miejsca, które lepiej omijać szerokim łukiem. Nietrudno w nich o kontuzję. Pomysłem na modernizację większości podziemnych przepraw w mieście, ale też dwóch kładek naziemnych jest projekt budowy centrów przesiadkowych, który będzie finansowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

  - To pewne pieniądze. Musimy jednak przygotować harmonogram prac i dokumentację - mówi Mateusz Rykała, wiceprezydent Sosnowca.

  Nie będą zasypywać

  Jako pierwsza, bo już w 2016 roku, ma zostać wyremontowana kładka nad torami kolejowymi w rejonie dworca Sosnowiec Południowy, a także przejście na osiedlu Piastów. W 2017 roku mają się rozpocząć prace związane z przebudową przejść przy basenie na Sielcu i "Ślimaku". Na 2018 rok zaplanowano z kolei roboty na Środuli, a także przy przejściu podziemnym przy dawnej kopalni Sosnowiec. Miasto tym samym wycofuje się z planów zasypania kilku - mniej już w obecnych czasach potrzebnych - przejść. Jednym z nich miało być właśnie to pod ulicą Narutowicza. - Nic takiego nie jest przygotowywane. Nie można zresztą wprost zasypać przejścia. To przecież likwidacja obiektu budowlanego. Trzeba w takim przypadku przygotować projekt rozbiórki - zaznacza Mateusz Rykała.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama