Samolot, który rozbił się pod Pyrzowicami, miał planowo...

  Samolot, który rozbił się pod Pyrzowicami, miał planowo lądować na Muchowcu [ZDJĘCIA]

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Samolot, który rozbił się pod Pyrzowicami, miał planowo lądować na Muchowcu [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Już wiadomo, że ofiarami niedzielnej katastrofy lotniczej koło Pyrzowic są dwie pary - małżeństwa z Mikołowa i Krakowa. Zginęli w wypadku awionetki, jaki miał miejsce w Żyglinie.
  *CZYTAJ KONIECZNIE
  SAMOLOT ROZBIŁ SIĘ PODCHODZĄC DO LĄDOWANIA W PYRZOWICACH
  SAMOLOT CIRRUS NIE DOLECIAŁ DO PYRZOWIC. ZNALEZIONY W ŻYGLINIE

  PRZYCZYNA KATASTROFY: PILOTOWI MOGŁO ZABRAKNĄĆ PALIWA
  ZOBACZ NOCNE ZDJĘCIA ROZBITEGO SAMOLOTU POD PYRZOWICAMI

  W tutejszych lasach, około 7 km od lotniska w Pyrzowicach, rozbił się samolot cirrus, który wracał na Śląsk z romantycznego weekendu w Wenecji. Ten wypad, niestety, zakończył się tragicznie i nie jest wykluczone, że to piloci popełnili błąd, bo najprawdopodobniej zabrakło im benzyny.

  To oczywiście tylko jedna z hipotez, którą zbada Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych. Wczoraj jej członkowie, wraz z prokuratorami i policją, pracowali na miejscu wypadku w Żyglinie, dzielnicy Miasteczka Śląskiego.

  - Będziemy komisyjnie dokonywać oględzin wraku oraz całego otoczenia. Musimy sprawdzić, jakie jest rozlokowanie elementów samolotu po wypadku. Kiedy to wszystko sfotografujemy i naszkicujemy, to zbierzemy elementy - mówił Ryszard Rutkowski, członek PKBWL.

  - Chcemy teraz odpowiedzieć na pytanie, czy silnik w momencie zderzenia maszyny z ziemią pracował. Wszystko wskazuje, że nie - dodał. Ekspert nie chciał przesądzać, czy to brak paliwa uniemożliwił dalszy lot, ale ten wątek będzie brany pod uwagę. - Nie wyczułem jednak na miejscu wypadku woni paliwa - przyznał Rutkowski. Gdyby wersja o kończącym się paliwie w awionetce się potwierdziła, to nie jest też wykluczone, że załoga próbowała lądować awaryjnie na znajdującej się tuż przy lesie drodze nr 912. Wrak bowiem znajdował się zaledwie 150 metrów o tej trasy.

  W katastrofie awionetki zginęły cztery osoby - dwie kobiety i dwóch mężczyzn w wieku od 47 do 51 lat. Maszynę pilotowali mężczyźni. To przedsiębiorcy z Krakowa (właściciel prężnej firmy budowlanej) i z Mikołowa (prezes firmy inżynieryjnej, mieszczącej się w Katowicach). Lecieli z żonami.

  - Byli członkami naszego klubu - przyznaje Jarosław Szołtysek, dyrektor Aeroklubu Śląskiego w Katowicach. Maszyna była też przechowywana na lotnisku w Muchowcu. - Samolot był jednak prywatną własnością jednego z pilotów - przyznaje dyrektor.

  Obu mężczyzn określił jako pilotów o "średnim doświadczeniu". - Na pewno nie latali od miesiąca czy dwóch - stwierdza lakonicznie Szołtysek. Przyznał, że w niedzielę biznesmen z Krakowa miał lądować właśnie na Muchowcu, ale złe warunki atmosferyczne i zmrok mu to uniemożliwiły, dlatego maszyna została przekierowana do Pyrzowic. Tam jednak nie doleciała. Dyrektor Szołtysek twierdzi jednak, że tego typu samolot, który rozbił się w niedzielę w Żyglinie, jest przystosowany do lądowania także w nocy, a szczególnie na takim lotnisku jak Pyrzowice.

  Początkowo przewidywano, że śledczy i członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych zakończą pracę na miejscu zdarzenia w poniedziałek, a szczątki maszyny zostaną przetransportowane w inne miejsce po południu. Tak się jednak nie stało. Rozbita maszyna nadal jest w lesie w Żyglinie. W nocy zabezpieczali to miejsce policjanci.

  - Prawdopodobnie we wtorek będzie możliwe zabranie wraku - mówi Rafał Biczysko, rzecznik tarnogórskiej policji.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama