List do DZ: Makula pisze do Kuźnik

  List do DZ: Makula pisze do Kuźnik

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  List do DZ: Makula pisze do Kuźnik

  ©dz

  "Król zamieszał teatrem" - pod takim tytułem ukazał się 4.11 br. artykuł Grażyny Kuźnik o powstającym Teatrze Górnośląskim. Od jego animatora, Mariana Makuli, otrzymaliśmy polemiczny list. Fragmenty publikujemy poniżej wraz z ripostą autorki.
  List do DZ: Makula pisze do Kuźnik

  ©dz

  Zadzwoniyli do mie paniczka redachtor Grażyna Kuźnik, iże chcom napisać artykule ło Teatrze Gornoślonskim. (...) Strasznych gupot nawypisywaliście w Waszym poczytnym cajtongu. Paniczka Grażyna, jak mi pedzieli, som z Wielkopolski, bez toż wyboczom ji te "zygerbalty", ło kere chce wzbogacic ślonsko godka, lecz już przekryncynie parokrotnie powtarzanego nazwiska Nairy, a tym bardzi nadinterpretacyjno tytułomania pod mojim adresym, godzi sie upierdliwymu felietoniście, a nie godzi sie solidnymu reportażyscie. Szczytym jednak wszyskiego jest przytaczanie niyprawdziwych faktow w podsumowaniu wywiadu, kaj to paniczka z Wielkopolski napisali.

  "Tyle że jeden autor to za mało, żeby powstał aż Teatr Górnośląski. Nic nie słychać o wykorzystaniu w nim utworów innych autorów piszących o Śląsku. A jeszcze nikomu nie udało się założyć państwowego Teatru dla jednej osoby, nawet z najbardziej zdolną Ferajną".

  O nieprawdziwości takiego wniosku niech zaświadczy treść umowy, z którą pani redaktor mogli sie zapoznać, bo leżała na stole pod mojim telefonym, co widać na zdjynciu zamieszczonym we gazecie,a kero to istotno treść przesyłlom do wiadomości czytelnikow.

  §1 Przedmiotem niniejszej umowy jest użyczenie stowarzyszeniu "Dziedzictwo Kultury": praw, dekoracji, kostiumów, obsady i pozostałych niezbędnych środków do wystawiania 2 sztuk teatralnych, będących własnością agencji, to jest musicalu "Pomsta" oraz spektaklu "Głos sie zrywo dusza śpiewo", w zaprzyjaźnionych placówkach kulturalnych na terenie woj. śląskiego i poza nim.
  §2 Stowarzyszenie "Dziedzictwo Kultury" oświadcza, że projekt ten mieści się w jej statutowej działalności i zobowiązuje się do: utworzenia w najkrótszym możliwie czasie sekcji teatralnej przy stowarzyszeniu o nazwie Teatr Górnośląski w celu promocji i wystawiania sztuk, o których mowa wyżej, a także promocji i wystawiania śląskich sztuk produkcji innych teatrów lub grup zawodowych na terenie Śląska i poza jego granicami.

  Niezmiernie raduje mie zainteresowanie "Dziennika Zachodniego" tym tymatem, ale skuli nierzetelny interpretacji faktow rodzom sie plotki, kere mogom zaszkodzic przedsiywziyńciu.
  Marian Makula[/i] [/b]

  Kuźnik odpowiada Makuli  Szanowny panie Marianie, ciężki los szykuje pan krytykom teatralnym, którzy o przyszłym Teatrze Górnośląskim (trzymam kciuki, żeby powstał) napiszą nie dość na klęczkach. Pewno to będą jacyś gorole. Teatr ma się podobać, bo jest ze śląskiej gliny, a Wielkopolanka, czytaj: obca, (nawet urodzona w Bytomiu), niech zajmie się innym tematem. I w tym wytykaniu pochodzenia gubi się najważniejsze - że Teatr Górnośląski to dobry pomysł dla wszystkich, ale trzeba się nad nim zastanowić. Gdybym ja go tworzyła, byłabym wdzięczna za każdą uwagę, bo stałabym przecież na kruchym lodzie.

  Nie tylko ja zauważyłam, że Teatr Górnośląski zapowiada się na instytucję dla jednej osoby, pomimo tego, co jest w statucie. Podczas naszej przemiłej rozmowy w Piwnicy Artycha nie było mowy o innych sztukach czy autorach, które by TG miał wystawić. Może tylko tak wyszło, ale inni też mają obawy.

  Powołam się na Ślązaka z dziada pradziada i nawet autora podręcznika języka śląskiego. Dariusz Dyrda w jednym ze swoich felietonów napisał, że "Marian przyszedł do decydentów z pomysłem na teatr… Makuli. W teatrze tym chce wystawiać swoje przedstawienia, operetkę, śpiewogry. O innych autorach ani mru, mru. Czy jestem przeciw takiemu teatrowi? A skąd! Ale jestem przeciw stawianiu znaku równości między twórczością Mariana a śląskim teatrem. I nie dziwię się, że przeciw są także ci, u których poszukuje on pieniędzy". Może więc trzeba zmienić sposób starania się o teatr, bo obecny nie jest skuteczny. A Teatru Górnośląskiego wciąż nie ma.

  [i]Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  opinie@dz.com.pl  [b]* CZYTAJ KONIECZNIE:


  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorolka

   gorolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

   napisał plotki żebyśmy wiedzieli gorole jacy hanysy są zazdrosni,nie dacie komuś porządnego coś zrobić od razu ściągacie do parteru hahahah

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kuźńik, sōm`eśće yno zowistym "gryźipjōrkym"!

   I ńic wjyncy! :-( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 15


   Makula je wjyrchńoschlōnzkym KUNSTLERYM (ARTISTŌM) a DICHTERYM, kjerego mo w zocy cołke Oberschlesien a Wy yno wrednym mańipulatorym, co to kćołby przestowjać wajcha na glajzach...rozwiń całość


   Makula je wjyrchńoschlōnzkym KUNSTLERYM (ARTISTŌM) a DICHTERYM, kjerego mo w zocy cołke Oberschlesien a Wy yno wrednym mańipulatorym, co to kćołby przestowjać wajcha na glajzach giszichty Wjyrchńoschlōnzki Nacyje?!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Być może niezupełnie.

   Ginter Hund (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

   Odnośnie tego Kunstlera/Dichtera.
   Zerknij na pismo p Makuli, np. na ten cytat:
   "ale skuli nierzetelny interpretacji faktow rodzom sie plotki".
   Czy tak mógł napisać "wjyrchńoschlōnzki...rozwiń całość

   Odnośnie tego Kunstlera/Dichtera.
   Zerknij na pismo p Makuli, np. na ten cytat:
   "ale skuli nierzetelny interpretacji faktow rodzom sie plotki".
   Czy tak mógł napisać "wjyrchńoschlōnzki KUNSTLERi i a DICHTER"?
   Przecież każdy gorol (za przeproszeniem) na Śląsku wie, że zamiast "plotki" prawidłowo powinno być: "klachy".
   To jak z tym Kunstlero-Dichterkom?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1) no to co ? 2) co z tego ?

   roy-bär (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

   Czyli o co tak wlasciwie idzie ? Tylko o to, ze makula nazywa ten teatr SLASKIM ? Kaj problym ??

   Wy nazywacie swoje instytucje, prywatne firmy i nawet "placówki"...rozwiń całość

   Czyli o co tak wlasciwie idzie ? Tylko o to, ze makula nazywa ten teatr SLASKIM ? Kaj problym ??

   Wy nazywacie swoje instytucje, prywatne firmy i nawet "placówki" kulturalno-kulturowo-kulturystyczne POLSKIMI - i to na Slasku !!!! A czesto nawet okreslenie EUROPEJSKIE jest tylko farsa, imitatem i dezinformacja. :)

   Mysle, ze ta pani sie czepia. Ale nie mysle, ze ta pani jest glupia.
   Ta intryga ma pewnie calkiem inne tlo, jak zwykle chodzi o kasa i o swoich kolesiuf.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama