SKANDAL Mecz Legia Kukesi przerwany. Duda ranny. Będzie walkower LEGIALIVE

Andrzej Czekaj
Ondrej Duda został trafiony rzuconym z trybun kamieniem
Ondrej Duda został trafiony rzuconym z trybun kamieniem X-News
Skandal w czasie meczu FK Kukesi – Legia. W pierwszym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy Legia Warszawa grała na wyjeździe z albańskim FK Kukesi. Mecz został przerwany po tym, jak Ondrej Duda został trafiony rzuconym z trybun przedmiotem. Słowak opuścił boisko o własnych siłach, ale z bandażem na głowie. LEGIALIVE

Mecz Legia - Kukesi przerwany w atmosferze skandalu

[AKTUALIZACJA 22.44]

Piłkarze Legii po godzinie 22 mieli wyjechać ze stadionu w Tiranie, gdzie rozgrywali mecz z albańską drużyną Kukesi w III rundzie eliminacji Ligi Europy. Mecz został przerwany po trafieniu w głowę kamieniem piłkarza Legii Ondreja Dudy. Dla kibiców Legii policja ma podstawić cztery autokary.

Informację o wyjeździe piłkarzy Legii ze stadionu w Tiranie, gdzie odbywał się mecz podał po godzinie 22 na Twitterze portal Legionisci.com. Zapewnienie bezpieczeństwa dla piłkarzy i kibiców z Polski, opuszczających stadion stało się głównym zadaniem albańskiej policji. Michał Kołodziejczyk, redaktor naczelny serwisów sportowych Grupy Wirtualna Polska podał na Twitterze, że policja poinformowała o przygotowywaniu czterech autokarów dla kibiców z Polski oraz o tym, że żaden kibic Legii nie został aresztowany. Na zdjęciu zamieszczonym przez Kołodziejczyka widać budynek stadionu otoczony kordonem policji.

LEGIALIVE

Mecz pomiędzy zespołem Kukesi a Legią został przerwany w 52 minucie, przy wyniku 2-1 dla Legii. Po zdobyciu drugiej bramki przez Legionistów z trybun na murawę poleciały przedmioty. Jednym z nich był kamień, który trafił w głowę Ondreja Dudę.

Sędzia przerwał mecz, a obserwator UEFA zadecydował o jego zakończeniu. Prawdopodobnie Legii zostanie przyznany walkower. UEFA postanowi też o ewentualnych dodatkowych karach dla klubu z Albanii.

Jeszcze kilkadziesiąt minut po przerwaniu meczu albańscy dziennikarze prosili obserwatora UEFA o wznowienie spotkania, twierdząc, że jest bezpiecznie. - Ja się tu nie czuję bezpiecznie -odparł obserwator. Nie zgodził się na wznowienie meczu. Po decyzji o jego zakończeniu kibice w spokoju opuścili trybuny.

Polscy dziennikarze chcieli prosić natomiast o komentarz do całych zajść trenera i zawodników Legii. Ci jednak poinformowali, że nie będą komentować tego, co się stało.
[AKTUALIZACJA 21.44]

Ondrej Duda ma głębokie, dwucentymetrowe rozcięcie. Po przerwaniu meczu w wyniku chuligańskiego incydentu można się spodziewać, że jego wynik zostanie zweryfikowany na korzyść Legii. Prawdopodobnie Legii zostanie przyznany walkower 3:0.

FK Kukesi – Legia ZAPOWIEDŹ:

Legia Warszawa jako jedyna polska drużyna przebrnęła przez drugą rundę eliminacji Ligi Europy. Przedwcześnie z tymi rozgrywkami pożegnały się zespoły Śląska Wrocław i Jagiellonii Białystok. Podopieczni Tadeusza Pawłowskiego byli słabsi od IFK Goeteborg, natomiast białostoczanie przegrali z Omonią Nikozja. Tak więc w walce o fazę grupową Ligi Europy pozostała Legia Warszawa. Warszawianie z każdym kolejnym meczem grają coraz lepiej, nie tylko w Ekstraklasie, w której liderują tabeli, ale także w spotkaniach pucharowych. Podopieczni Henninga Berga do spotkań z FK Kukesi przystąpią po wyeliminowaniu FC Botosani.

FK Kukesi – Legia LIVE, ONLINE, NA ŻYWO:

- Do rywala z Albanii podchodzimy z szacunkiem, ale zdajemy sobie sprawę, że jeśli zagramy na swoim wysokim poziomie, to nie powinniśmy mieć problemów z awansem do kolejnej rundy. W ostatnich meczach złapaliśmy odpowiedni rytm, dlatego jestem optymistą. Czasami trudno jest wejść odpowiednio w sezon, tym bardziej że urlopy były teraz bardzo krótkie. Po spotkaniu ze Śląskiem, wygranym 4:1, wróciła nam wiara we własne możliwości – mówi defensywny pomocnik Legii Tomasz Jodłowiec.

Najbliższy rywal wicemistrzów Polski przez wiele lat był finansowany przez państwo mając stabilną pozycję finansową. Sytuacja klubu znacząco się pogorszyła wraz z upadkiem komunizmu w Albanii w 1991 roku. Wówczas zespół doświadczył ogromnych problemów finansowych na wiele lat znikając z piłkarskiej mapy Albanii. Wielki powrót klubu z północno – wschodniej części kraju nastąpił jednak w 2010 roku. Nastąpiła reorganizacja struktur klubu i zespół zaczął działalność od początku pod nową nazwą: FK Kukesi. Przed drużyną postawiono ambitne plany szybkiego powrotu do albańskiej Superligi. Udało się to w 2012 roku. Trzy lata po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej klub z 16.000 miasta odniósł kolejny sukces, tym razem sięgając po wicemistrzostwo Albanii.

FK Kukesi przygodę z Ligą Europy rozpoczęło od I rundy eliminacyjnej. Ich przeciwnikiem był białoruski zespół Torpedo Zhodino. Albański zespół sprawę awansu do drugiej rundy rozstrzygnął w pierwszym meczu wygrywając 2:0. W kolejnej fazie rozgrywek na podopiecznych brazylijskiego trenera Marcelo Torsiego czekała czarnogórska Mladost Podgorica. Również i w tym przypadku górą był albański kopciuszek, choć losy awansu rozstrzygnęły się dopiero w rewanżu wygranym przez FK Kukesi 4:2. Dobrą wiadomością dla defensywy Legii będzie brak w szeregach rywali Pero Pejicia. Chorwat zdobył w czterech meczach eliminacji aż trzy gole. W niedzielę potwierdzony został jednak jego transfer do irańskiego Esteghlal FC.

Mimo, że czwartkowy mecz będzie 211 występem Legii w europejskich pucharach to jeszcze nigdy w historii „Wojskowi” nie mierzyli się z zespołem z Albanii. Jedyną polską drużyną, która rywalizowała z drużyną z tego kraju był w sezonie 1988/1989. Było to spotkanie w ramach Pucharu Zdobywców Pucharów. Poznaniacy rywalizowali wówczas z Flamurtari Wlora wygrywając 3:2 i 1:0.

W drużynie Legii nie zobaczymy Ivicy Vrdoljaka i Michała Żyry (obaj problemy zdrowotne).