Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne dzikie chomiki mogą wyginąć w Jaworznie. Ratujmy je!

ZIELA
Chomiki żyjące w Jaworznie są zagrożone wyginięciem
Chomiki żyjące w Jaworznie są zagrożone wyginięciem www.wfosigw.katowice.pl
Ogromne chomiki europejskie, dziko żyjące w Jaworznie, mogą wyginąć. Chomik europejski wpisany jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Jest szansa, aby je uratować. Pieniądze na ochronę przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

To już pewne, największe chomiki na świecie, tzw. europejskie, zyskają dodatkową ochronę właśnie w Jaworznie. To tam, dokładnie w Jeziorkach, te zwierzęta żyją już od ponad 50 tys. lat. na taki okres datuje się ich bytowania w tych okolicach. A grozi im wyginięcie.

Chomik europejski to największy spotykany gatunek chomika. Waży około pół kilo i mierzy od 20 do ponad 30 centymetrów. Jest wielkości świnki morskiej! Ma brązową barwę i białe paski. Jest gatunkiem prawnie chronionym w naszym kraju, choć uważa się go za szkodnika upraw rolnych.

Dokładnie tydzień temu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył na ochronę chomików w Jaworznie 32 999,98 zł. Zarząd Funduszu przyjął taką uchwałę właśnie 23 lipca.

Badania nad populacją chomika europejskiego w jaworznickich Jeziorkach rozpoczęły się w wakacje 2013 roku. Przeprowadził Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Trwały one do połowy września.

Chomik europejski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem - informuje WFOŚiGW.

Objęty jest krajowymi i międzynarodowymi aktami prawnymi, uznającymi ten gatunek za ściśle chroniony. Wymaga on ochrony czynnej oraz zakazu pogarszania stanu lub niszczenia terenów rozrodu lub odpoczynku. Jednocześnie gatunek ten jest poważnie narażony na wymarcie na całym terenie swojego występowania.
W latach 2007-2009 na polach Jaworzna-Jeziorek zagęszczenia nor chomika europejskiego kształtowały się na poziomie niskim i średnim. Od 2010 roku obserwuje się ciągły spadek liczebności jego populacji. Dane te są potwierdzone monitoringiem przeprowadzonym w 2013 roku przez Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz w 2014 r. przez Zakład Zoologii Systematycznej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

Stan populacji chomików europejskich określony został jako zły. Populacja Jaworzna i okolic jest odizolowana od innych populacji zamieszkujących obszar Górnego Śląska.

Także na obszarze miasta chomiki zamieszkują kompleksy pól oddzielone od siebie nieużytkami, czego skutkiem jest zmniejszenie genetycznej różnorodności populacji, co zagraża istnieniu tego gatunku w tym rejonie. Wobec powyższego potrzebą jest połączenie rozdzielonych populacji chomika. Realizacja projektu umożliwi odtworzenie i poprawę siedlisk chomika w rejonie Jaworzna i uzyskanie informacji o zmienności genetycznej tego gatunku.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo