Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy uczą się polskiego w letniej szkole języka w Cieszynie [ZDJĘCIA]

KLM
XXV Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury i Polskiej
XXV Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury i Polskiej Łukasz Klimaniec/Dziennik Zachodni
W Cieszynie oficjalnie rozpoczęła się XXV Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury i Polskiej ZOBACZ WIDEO W tym roku bierze w niej udział 140 osób z 27 krajów m.in. z Brazylii, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Mongolii, Niemiec, i Wielkiej Brytanii. Nauczyciele postarają się, aby obcokrajowcy znacznie poszerzyli zasób słów po polsku.

W czwartek w gmachu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie rozpoczęła się XXV Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury i Polskiej. Studenci m.in. z Brazylii, Chin, Bułgarii, Francji, Japonii, Korei Południowej, Mongolii, Niemiec, Ukrainy i Włoch do 24 sierpnia będą zgłębiać tajniki polskiej mowy.

- To prawda, że wasz język jest egzotyczny, ale mam nadzieję, że dzięki niemu znajdę pracę. Znajomość polskiego daje mi szansę pracy, jako tłumaczka lub w branży turystycznej, bo do Bułgarii przyjeżdża coraz więcej Polaków – przyznałam Ginoewa Owczarowa z Bułgarii.

Języka polskiego uczyła się już w Wielkim Tarnowie w Bułgarii, była też na kursie w Krakowie. – Cały czas mam jednak kłopoty z odmianą przypadków – przyznaje.

Prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ przyznaje, że przez pierwszych dziesięć lat funkcjonowania szkoły do Cieszyna przyjeżdżało 80-90 studentów z różnych stron świata. Dopiero od jedenastej edycji liczba zaczęła przekraczać setkę i zbliżyła się do 150.

Jaką pozycję ma letnia szkoła w Cieszynie? Pod każdym względem można uznać, że naprawdę dobrą. Regularnie przyjeżdża ok. 150 studentów do Cieszyna. A w ciągu roku to 500-700 osób, które przejeżdżają do Katowic lub Cieszyna studiować na Uniwersytecie Śląskim, pracować w Polsce, czy na semestralne lub roczne kursy. Wybierają Cieszyn i Katowice , bo słyszeli od swoich kolegów, że mogą się dobrze nauczyć języka polskiego, mówią o tym nauczyciele, lub byli na naszych wykładach i któryś na tyle ich zainteresował.

Przypadające w tym roku 25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz 20. rocznica nadania przez Uniwersytet Śląski w Katowicach tytułu doktora honoris causa Stanisławowi Barańczakowi będą okazją do ukazania studentom tego, co wielkie, wybitne i przede wszystkim polskie.

Oprócz zajęć językowych przewidziano wyjazdy dydaktyczne do najbardziej interesujących miejsc południowej Polski, Wieczór poezji poświęcony twórczości Stanisława Barańczaka, talent show z udziałem cudzoziemców, Teatrzyk poezji dziecięcej, a także dwie najważniejsze imprezy w czasie letniej szkoły: Sprawdzian z polskiego oraz Wieczór narodów. Aktywne uczestnictwo w zaplanowanych wydarzeniach pozwoli w pełni otworzyć się obcokrajowcom na język polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obcokrajowcy uczą się polskiego w letniej szkole języka w Cieszynie [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni