Ważne
  Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał PZU za...

  Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał PZU za niedozwolone praktyki

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W umowach autocasco stosowanych przez PZU znajdują się klauzule naruszające interesy konsumentów - taką decyzję wydał w poniedziałek Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i tym samym potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Wyrok sądu dotyczy decyzji z grudnia 2009 r. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK, stwierdziła wówczas, że w umowach o ubezpieczenie autocasco, stosowanych przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń, znajdują się postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych.
  Dotyczyły one m.in. pomniejszenia zwrotu kosztów naprawy pojazdu o podatek VAT.

  Takie postanowienie jest niekorzystne dla ubezpieczonego, ponieważ za poniesioną szkodę powinien otrzymać odszkodowanie w pełnym zakresie.
  UOKiK zwrócił również uwagę na klauzulę mówiącą o tym, że ubezpieczeniem AC nie są objęte pojazdy wprowadzone na teren celny Unii Europejskiej, jeśli konsument podał nieprawdziwe dane w zgłoszeniu celnym lub innym dokumencie. Ubezpieczyciel nie sprecyzował jednak, o jakie dokładnie dane chodzi, ani co rozumie pod pojęciem "inny dokument".

  Tym samym przyznał sobie zbyt dużą dowolność w decydowaniu o niewypłaceniu odszkodowania.
  Za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów prezes UOKiK nałożyła na PZU, jeszcze w grudniu 2009 r., karę finansową w wysokości prawie 15 mln zł. Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i od-wołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Teraz sąd oddalił odwołanie PZU, podtrzymując tym samym decyzję UOKiK i utrzymał nałożoną karę.
  Zgodnie z prawem, przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji.

  UOKiK ukarał też inne firmy  Postanowienie zakładające pomniejszenie zwrotu kosztów naprawy pojazdu o podatek VAT znajduje się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że żaden ubezpieczyciel nie może stosować podobnych klauzul. UOKiK wydał szereg decyzji, w których karał przedsiębiorców. Oprócz PZU niedozwolone klauzule w umowach stosowały Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych i UNIQUA.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama