Katowice: Supercentrum symulacji gotowe. Teraz wyposażanie...

  Katowice: Supercentrum symulacji gotowe. Teraz wyposażanie [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Supercentrum symulacji gotowe. Teraz wyposażanie [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©arc/Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej

  Budowa najnowocześniejszego w Polsce centrum symulacji na półmetku. Budynek w katowickiej Ligocie jest już gotowy, wyposażenie go zajmie prawie rok
  Pod koniec tego miesiąca zakończy się budowa Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Ligocie - najnowocześniejszego i największego centrum symulacji w Polsce. Jednak otwarcie ośrodka szkoleniowego dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego planowane jest dopiero na przełom września i października 2012. Prawie rok zajmie wyposażenie obiektu.
  Tymczasem roboty budowlane przy ul. Medyków są na ukończeniu.

  - Pod koniec listopada planujemy odbiór obiektu - potwierdza Iwona Sroga, kierownik Centrum. Kiedy ostatni raz - podczas wakacji - wizytowaliśmy budowę, sporo było jeszcze do zrobienia: elewacja co prawda była gotowa, ale we wnętrzach dopiero ruszały prace wykończeniowe. Dziś ściany są już odmalowane, a podłogę pokrywa posadzka - całość prezentuje się elegancko.

  - Rozpoczynamy etap wyposażania. Niektóre przetargi już trwają, inne będą ogłaszane. Ta część inwestycji kosztuje tyle samo co budowa i jest równie czasochłonna ze względu na specjalistyczny sprzęt i nowoczesne symulatory, które znajdą się w obiekcie - dodaje.
  Centrum powstaje w budynku dawnej pralni szpitala klinicznego. Roboty ruszyły w maju ubiegłego roku, w lipcu tego roku zakończyły się prace konstrukcyjne, a rozpoczęły wykończeniowe.

  Budynek ma trzy kondygnacje: piwnicę przeznaczoną na zaplecze techniczne, parter i piętro. Parter to ok. 1420 m kw. i dwie sale wykładowe, dwie multimedialne sale ćwiczeniowe, w których będą mogły odbywać się m.in. wideokonferencje oraz pomieszczenia dla studentów. Ale to na zajmującym 1,2 tys. m kw. piętrze znajdzie się to, co przesądzi o wyjątkowości ośrodka: m.in. siedem sal symulacyjnych, imitujących środowisko rzeczywiste (np. ulicę czy salę operacyjną), w tym pediatryczną (z symulatorem porodu), intensywnej terapii, operacyjną, a także dwa szpitalne oddziały ratunkowe. Trafi tu symulator karetki, trzęsącej się równie mocno co ambulans w trakcie jazdy. Zajęcia w symulatorach będą nagrywane, a potem analizowane. Dodatkowo zza weneckiego lustra poczynania studentów będą obserwowali wykładowcy, którzy jeśli zechcą, mogą im też poprzeszkadzać, sterując np. odruchami pacjentów-fantomów.

  W centrum zajęcia będą mieli studenci kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji oraz biotechnologii. Władze ŚUM wyliczyły, że tylko w pierwszym roku działalności ośrodka z nauki w nim skorzysta 1685 osób, a do 2017 roku - 6360 studentów.

  Budowa obiektu ma kosztować 30 mln zł (z tego 18 mln zł pochłonie wyposażenie). 85 proc. tej kwoty to pieniądze europejskie, reszta pochodzi z budżetu państwa.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama