Kopalnia Krupiński w Suszcu zwiększa produkcję energii z...

  Kopalnia Krupiński w Suszcu zwiększa produkcję energii z metanu

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dwa zasilane metanem agregaty do produkcji prądu i ciepła oddano w środę do użytku w kopalni Krupiński w Suszcu. Zakład należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która jest liderem w gospodarczym wykorzystaniu tego gazu, towarzyszącego złożom węgla.
  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

  "W skali całej JSW ok. 39 proc. metanu uwalnianego w trakcie robót górniczych jest ujmowane w instalacje odmetanowania, a 61 proc. usuwane do atmosfery na drodze wentylacyjnej. Ujmowane odmetanowaniem mieszanki zawierają 45-70 proc. metanu i są wykorzystywane w układach energetycznych" - wyjaśniła rzeczniczka JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer.


  W ubiegłym roku kopalnie JSW ujęły 132 mln m sześc. metanu, z czego 70 proc. zagospodarowano. Zasilane metanem instalacje produkujące prąd, ciepło lub chłód pracują - oprócz Krupińskiego - w kopalniach Budryk, Borynia i Pniówek. Łącznie jest to 13 silników o potencjale 35,8 megawatów elektrycznych. Do 2013 r. JSW chce zagospodarowywać cały gaz, ujmowany w układy odmetanowania.

  Kopalnie JSW należą do najbardziej metanowych w Polsce. Zagrażający górnikom metan, traktowany często jako odpad, może być cennym paliwem. Ponadto ograniczenie emisji metanu do atmosfery pozytywnie wpływa na klimat - metan jest gazem, którego potencjał cieplarniany jest 21-krotnie większy od dwutlenku węgla.

  Dwa nowe agregaty prądotwórcze, które rozpoczęły pracę w kopalni Krupiński, dysponują łączną mocą czterech megawatów elektrycznych. Wytwarzane w nich ciepło i prąd będą w całości wykorzystywane na potrzeby kopalni, która zaoszczędzi dzięki temu 7 mln zł rocznie na zakupach tych mediów. Do atmosfery trafi rocznie 6,5 mln m sześc. metanu mniej niż dotąd.

  Całkowite zapotrzebowanie kopalni Krupiński na energię wynosi ok. 24 megawaty, z czego 10,9 pochodzi z metanu. Rocznie stacja odmetanowania tej kopalni ujmuje ok. 41 mln m sześc. czystego metanu, przy czym ujmowana mieszanka metanowo-powietrzna zawiera średnio 50-60 proc. tego gazu.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama