Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksmisje: można w zimie, można pod most

Martyna Dyszka
Paweł Miecznik
Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Co nowego wprowadziła? - W ustawie żaden przepis nie nakładał na gminę obowiązku zapewnienia eksmitowanym pomieszczenia tymczasowego, natomiast w kodeksie postępowania cywilnego gmina lub wierzyciel miał dać takie pomieszczenie, co spowodowało rozbieżność w przepisach i brak konsekwencji - wyjaśnia prawnik i poseł Borys Budka.

Umowę najmu takiego lokalu zawiera się na okres nie krótszy niż miesiąc jednak nie dłuższy niż pół roku. Po upływie sześciu miesięcy, dłużnik przenoszony jest do noclegowni lub schroniska.

Mieszkańcy Świętochłowic, którzy zalegają z czynszem za mieszkania komunalne za co najmniej dwa miesiące, nie mają łatwego życia od października. Od tego czasu wykonywane są eksmisyjne wyroki sądowe. Na 5,5 tys. lokatorów jest ponad 2 tys. dłużników, których dług sięga 27 mln zł! To prawie tyle, ile potrzeba na remont stadionu na Skałce.

- Dłużnicy często zajmują mieszkania komfortowe, ze wszystkimi wygodami, a czynszu nie płacą - mówi Bartosz Karcz, zastępca prezydenta Świętochłowic. Według wiceprezydenta, mieszkańcy nie płacili czynszu bo uznali, że nie muszą tego robić albo obowiązek zapłaty czynszu zostawiali na sam koniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!