Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie próbnej matury z "matmy"

Katarzyna Domagała
Choć do matury jeszcze daleko, już zrobiło się o niej głośno
Choć do matury jeszcze daleko, już zrobiło się o niej głośno Tomasz Hołod/Polskapresse
Tegoroczni maturzyści nie będą pisać ogólnopolskiej próbnej matury z matematyki. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Edukacyjna. Tymczasem uczniów matura z "matmy" nadal przeraża nie na żarty. Tym bardziej, że w tym roku ten przedmiot spowodował największe problemy.

W naszym województwie w maju zdało ją 80 proc. maturzystów. Na egzaminie poprawkowym pojawiło się 4 766 osób, z czego 2 468 osób go zaliczyło. To niewiele więcej niż połowa. Dlatego przyszli maturzyści przekonują, że chcieliby spróbować swoich sił przed majem.

- Organizowanie próbnych egzaminów nie jest naszym zadaniem, my mamy przygotować wyłącznie egzamin majowy - odpowiada Jadwiga Brzdąk, wicedyrektorka OKE w Jaworznie. I jak dodaje, próbna matura z matematyki była potrzebna, gdy była faktyczną nowością.

- Po dwóch latach szkoły mogą korzystać z arkuszy próbnych egzaminów i z arkuszy z majowych matur. Nie ma już nic nowego do pokazania. A te arkusze uczniowie i nauczyciele mogą pobrać ze stron internetowych komisji egzaminacyjnych - podsumowuje. Nie ukrywa też, że zorganizowanie próbnego egzaminu to ogromne przedsięwzięcie i spory koszt - 1 mln 103 tys. 140 zł i to bez druku i dystrybucji arkuszy.

Do uczniów takie tłumaczenie nie przemawia. - I co z tego, że przerobię kilkanaście arkuszy z zadaniami - mówi Justyna Migdalska, tegoroczna maturzysta w jednym z katowickich liceów. - Przygotuję się do matury ale nie poczuję jej klimatu! A przecież cała otoczka też nas nieźle stresuje - dodaje.

Dyrektorzy śląskich szkół zapowiadają, że dla swoich uczniów będą organizować wewnętrzne matury próbne. Do tego już 22-25 listopada próbną maturę organizuje wydawnictwo Operon.

To lubią w szkole

Matematyka i biologia. To najbardziej lubiane przez licealistów przedmioty ścisłe - wynika z badań "Barometru edukacyjnego Bayera". Badania to jeden z elementów promujących wśród uczniów naukę przedmiotów ścisłych. Okazało się, że pomimo lęku przed egzaminem maturalnym z matematyki ten przedmiot najbardziej lubi aż 31,5 proc. licealistów.

Drugie miejsce zajęła biologia - oddało na nią głos 29,5 proc. uczniów. Na trzecim miejscu z 25 proc. głosów uplasowała się chemia. Tylko 17 proc. licealistów wybrało fizykę. Ankieterzy zapytali również o przedmioty humanistyczne, tutaj niezmiennie od lat - nawet nad przedmiotami ścisłymi - górują języki obce - 42,5 proc. oraz język polski - 32 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!