Nie będzie próbnej matury z "matmy"

  Nie będzie próbnej matury z "matmy"

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Choć do matury jeszcze daleko, już zrobiło się o niej głośno

  Choć do matury jeszcze daleko, już zrobiło się o niej głośno ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  Tegoroczni maturzyści nie będą pisać ogólnopolskiej próbnej matury z matematyki. Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Edukacyjna. Tymczasem uczniów matura z "matmy" nadal przeraża nie na żarty. Tym bardziej, że w tym roku ten przedmiot spowodował największe problemy.
  Choć do matury jeszcze daleko, już zrobiło się o niej głośno

  Choć do matury jeszcze daleko, już zrobiło się o niej głośno ©Tomasz Hołod/Polskapresse

  W naszym województwie w maju zdało ją 80 proc. maturzystów. Na egzaminie poprawkowym pojawiło się 4 766 osób, z czego 2 468 osób go zaliczyło. To niewiele więcej niż połowa. Dlatego przyszli maturzyści przekonują, że chcieliby spróbować swoich sił przed majem.

  - Organizowanie próbnych egzaminów nie jest naszym zadaniem, my mamy przygotować wyłącznie egzamin majowy - odpowiada Jadwiga Brzdąk, wicedyrektorka OKE w Jaworznie. I jak dodaje, próbna matura z matematyki była potrzebna, gdy była faktyczną nowością.

  - Po dwóch latach szkoły mogą korzystać z arkuszy próbnych egzaminów i z arkuszy z majowych matur. Nie ma już nic nowego do pokazania. A te arkusze uczniowie i nauczyciele mogą pobrać ze stron internetowych komisji egzaminacyjnych - podsumowuje. Nie ukrywa też, że zorganizowanie próbnego egzaminu to ogromne przedsięwzięcie i spory koszt - 1 mln 103 tys. 140 zł i to bez druku i dystrybucji arkuszy.

  Do uczniów takie tłumaczenie nie przemawia. - I co z tego, że przerobię kilkanaście arkuszy z zadaniami - mówi Justyna Migdalska, tegoroczna maturzysta w jednym z katowickich liceów. - Przygotuję się do matury ale nie poczuję jej klimatu! A przecież cała otoczka też nas nieźle stresuje - dodaje.

  Dyrektorzy śląskich szkół zapowiadają, że dla swoich uczniów będą organizować wewnętrzne matury próbne. Do tego już 22-25 listopada próbną maturę organizuje wydawnictwo Operon.

  To lubią w szkole  Matematyka i biologia. To najbardziej lubiane przez licealistów przedmioty ścisłe - wynika z badań "Barometru edukacyjnego Bayera". Badania to jeden z elementów promujących wśród uczniów naukę przedmiotów ścisłych. Okazało się, że pomimo lęku przed egzaminem maturalnym z matematyki ten przedmiot najbardziej lubi aż 31,5 proc. licealistów.

  Drugie miejsce zajęła biologia - oddało na nią głos 29,5 proc. uczniów. Na trzecim miejscu z 25 proc. głosów uplasowała się chemia. Tylko 17 proc. licealistów wybrało fizykę. Ankieterzy zapytali również o przedmioty humanistyczne, tutaj niezmiennie od lat - nawet nad przedmiotami ścisłymi - górują języki obce - 42,5 proc. oraz język polski - 32 proc.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koszt matury próbnej....

   ciekawska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

   spory koszt - 1 mln 103 tys. 140 zł (bez druku i dystrybucji arkuszy) - to za co tyle pieniędzy????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama