Uczestnicy konferencji w Katowicach: brak pomysłu na...

  Uczestnicy konferencji w Katowicach: brak pomysłu na politykę historyczną

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Polsce brakuje pomysłu na politykę historyczną - mówili uczestnicy zorganizowanej w piątek w Katowicach konferencji, poświęconej temu zagadnieniu. Zwracali uwagę, że kulturę pamięci powinny budować nie tylko instytucje państwowe, ale też organizacje pozarządowe.
  W spotkaniu pt. "Polityka historyczna jako element budowy wizerunku Polski we współczesny świecie" biorą udział m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Banku Polskiego.

  - Uważam, że w Polsce nie ma w tej chwili pomysłu na politykę historyczną i jeżeli nie wychodzi ona z kręgów rządzących to jest to zadaniem organizacji pozarządowych w pewien sposób pokazać, że są tym zainteresowane - powiedział Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie, które jest jednym ze współorganizatorów spotkania. Zapowiedział, że uczestnicy konferencji wyślą petycję w tej sprawie do resortu kultury.

  Zdaniem Miśkiewicza, polityka historyczna została ostatnio bardzo upolityczniona. - Jeżeli ktoś jest za polityką historyczną, to jest po stronie PiS, jeżeli jest przeciw, to jest po stronie Platformy. Trzeba z tym skończyć, to jest kompletnie bez sensu - podkreślił.

  Jego zdaniem, interes państwa polskiego wymaga czegoś zupełnie innego - żeby rządzący starali się z jednej strony obywatelom pokazać, że mogą być dumni z naszej historii, a jednocześnie pokazać za granicą, że Polacy mają ogromne zasługi dla Europy.

  - Jest absolutnym dramatem, że polska dyplomacja doprowadziła do sytuacji takiej, że symbolem końca komunizmu jest obalenie muru berlińskiego, a nie mówi się o prawdziwej roli Solidarności na Zachodzie - podkreślił Miśkiewicz.

  - Można pytać, czy polityka historyczna, czy - jak inni wolą mówić - kultura pamięci jest Polsce potrzebna, ale myślę, że trzeba zacząć od stwierdzenia, że ona po prostu istnieje, niezależnie od tego, jakie miejsce w tym sporze zajmiemy - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński

  Zwrócił uwagę, że pamięć historyczną buduje się nie tylko od góry, przez instytucje państwowe, ale też np. w samorządach, które fundują pomniki i nadają nazwy ulicom, a także w domach, gdzie z pokolenia na pokolenia przekazywana jest wiedza i tradycja. Kamiński podkreślił, że państwo nie może być jedynym kreatorem polityki historycznej i widzi ogromne możliwości w tej dziedzinie organizacji pozarządowych, uczelni oraz szkół.

  - Niewątpliwie państwo powinno znajdować środki na różne formy upamiętniania, badania i edukowania o przeszłości, ale nie jest w stanie i nie powinno dążyć do tego, by tylko instytucje państwowe zajmowały się tą sferą - dodał.

  W swoim wystąpieniu prezes IPN wyraził opinię, że kierowany przez niego urząd wciąż pełnił wiodącą rolę w dziedzinie pamięci historycznej, to jednak nie rości sobie pretensji, by być jej jedynym i chce dzielić się zadaniami.

  W ocenie Kamińskiego, IPN nie jest jednak właściwie przygotowany na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Konieczna jest nowelizacja przepisów, tak by Instytut mógł wspierać finansowo działalność organizacji pozarządowych w dziedzinie upamiętniania, badań i edukacji - mówił.

  Inny uczestnik konferencji, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Eugeniusz Gatnar mówił o polityce historycznej na monetach NBP w latach 2007-2010, czyli w czasach gdy polskim bankiem centralnym kierował Sławomir Skrzypek.

  Gatnar sprecyzował, że NBP prowadzi politykę monetarną a nie historyczną, ale może kształtować pamięć dzięki utrwalaniu w świadomości Polaków postaci i wydarzeń z historii dzięki okolicznościowym monetom. Za czasów Skrzypka NBP wyemitował ich prawie 60. Były one poświęcone np. 57. rocznicy złamaniu szyfru Enigmy, 750-leciu lokacji Krakowa, czy 40. Rocznicy Marca '68.

  Konferencję organizował katowicki oddział IPN, Stowarzyszenie Pokolenie i NZS 1980. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama