21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

  21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  21 listopada będziemy obchodzić Dzień Pracownika Socjalnego. W województwie śląskim w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie pracuje ponad 2,5 tysiąca pracowników socjalnych. Pracowników socjalnych zatrudniają też m.in. domy pomocy społecznej i ośrodki wsparcia.
  Pomoc Społeczna, jako dziedzina polityki socjalnej państwa ma na celu umożliwienie osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, jej przezwyciężenie. Pracownik socjalny pomaga tym, którzy sobie nie radzą w trudnych sytuacjach życiowych, wspiera i mobilizuje do aktywności i samodzielności w rozwiązywaniu problemów, wykorzystując siły tkwiące zarówno u potrzebujących pomocy, jak i w otaczających ich środowiskach.


  Pracownik socjalny musi dysponować szeroką wiedzą z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii, prawa czy polityki społecznej, by sprostać coraz to nowym problemom społecznym. W swojej pracy zobowiązany jest do kierowania się zasadą dobra osób i rodzin, którym służy, poszanowania ich godności i prawa tych osób do decydowania o sobie. Między innymi, do jego obowiązków należy udzielenie informacji o przysługujących świadczeniach i dostępnych formach pomocy, przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, które mają na celu wnikliwe rozeznanie sytuacji socjalno bytowej, potrzeb i możliwości osoby ubiegającej się o pomoc, stanowiących podstawę przyznania pomocy, a także pomoc w załatwianiu różnego rodzaju formalności i szeroko pojęta profilaktyka.

  W celu należytego i skutecznego wykonywania swoich zadań pracownicy socjalni współpracują z różnego rodzaju instytucjami, placówkami i organizacjami pozarządowymi.

  Ośrodki pomocy społecznej są zobowiązane do zatrudniania pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności w danej gminie w stosunku jeden pracownik na dwa tysiące mieszkańców.

  Obecnie w województwie śląskim w ośrodkach pomocy społecznej i powiatowych centrach pomocy rodzinie zatrudnionych jest 2.522 pracowników socjalnych. Pracownicy socjalni pracują ponadto w domach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia. Pracowników socjalnych mogą również zatrudniać inne instytucje, a w szczególności jednostki organizacyjne właściwe w sprawach zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, szpitale, placówki opiekuńczo - wychowawcze, zakłady karne, do wykonywania zadań tych jednostek w zakresie pomocy społecznej.

  Ustawa o pomocy społecznej przewiduje również zatrudnianie pracowników socjalnych przez organizacje społeczne, Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe, fundacje, stowarzyszenia.

  Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Minister Pracy i Polityki Społecznej przyznał w 2011 r. przyznał 15 nagród pieniężnych (6 indywidualnych i 9 zespołowych) oraz 16 wyróżnień w formie listów Gratulacyjnych (7 indywidualnych i 9 zespołowych) za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama