Bielsko-Biała: Kwatera żydowskich żołnierzy z I wojny...

  Bielsko-Biała: Kwatera żydowskich żołnierzy z I wojny została odrestaurowana

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: Kwatera żydowskich żołnierzy z I wojny została odrestaurowana

  ©arc/wikipedia.pl

  61 grobów w kwaterze żydowskich żołnierzy z I wojny na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej zostało odrestaurowanych - dowiedziała się w piątek PAP od naczelnika wydziału Gospodarki Miejskiej bielskiego magistratu Adama Grzywacza.
  Bielsko-Biała: Kwatera żydowskich żołnierzy z I wojny została odrestaurowana

  ©arc/wikipedia.pl

  Restauracja pod nadzorem konserwatora kosztowała 45 tys. zł. Zostały naprawione nagrobki i symboliczne ogrodzenie okalające żołnierską kwaterę, a alejki wysypano żwirem.

  Grzywacz powiedział, że wszystkie miejsca pamięci w Bielsku-Białej są w gestii wojewody śląskiego i to na nim spoczywa finansowanie remontów. W jego imieniu prace przeprowadził bielski magistrat. 40 tys. zł przekazała na ten cel polsko-niemiecka fundacja "Pamięć", resztę - wojewoda.


  Adam Grzywacz zapowiedział, że magistrat będzie się starał, aby w przyszłym roku odrestaurowany został także pomnik wieńczący kwaterę.

  Bielski historyk Jacek Proszyk w monografii bielskiego cmentarza żydowskiego napisał, że kwatera składa się z 61 grobów. Spoczywają w nich żydowscy żołnierze z armii austro-węgierskiej polegli podczas I wojny światowej. Są też polscy legioniści oraz kilku rosyjskich jeńców wojennych i trzech muzułmanów, którzy walczyli w armii austro-węgierskiej.

  Wspólny pomnik przy kwaterze powstał w 1929 roku. Ma kształt prostokąta, który wewnątrz dzieli się na trzy części. Środkową wieńczy półkolisty łuk, który całości nadaje kształt macewy. Wyryto na nim nazwiska żołnierzy.

  Podczas II wojny pomnik został uszkodzony. Odbudowany po wojnie dopiero w latach 90. został gruntownie odrestaurowany dzięki Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

  Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pojawiły się w XVI wieku, jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII wieku, kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła prawie 20 proc. liczącej 25 tys. ludności miasta.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobro zawsze zwycieza ?

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   Wszystko, ladnie i pieknie... niby pieknie. Fundacja niemiecka szukajacy grobow "rycerzy apokalipsy" bardzo dba o godny pochowek niemieckich zolnierzy. Np w Nadolicach , wybrukowane alejki,...rozwiń całość

   Wszystko, ladnie i pieknie... niby pieknie. Fundacja niemiecka szukajacy grobow "rycerzy apokalipsy" bardzo dba o godny pochowek niemieckich zolnierzy. Np w Nadolicach , wybrukowane alejki, przystrzyzona trawa , marmurowe tablice z nazwiskami, na cmentarzu rosna 622 drzewa, kazde kosztowalo 500 marek , przy kazdym nazwisko fundatora (ZGROZA!) wszystko ma przypominac ze Niemcy byli takze ofiarami(!) leza tam min najwieksze potwory II wojny swiatowej z Dirlewangerem na czele pod pieknym czarnym marmurem wsrod pochowanych SSmanow jest takze Karl Stoppel komendant obozu Funfteichen JEGO KILKASET OFIAR SOPCZYWA "GODNIE" nieopodal , kilkaset metrow dalej ...
   polna droga prowadzi do miejsca w ktorym pochowano 600 wiezniow (podopiecznych Stoppela)"slynna byla nasza wioska-relacjonuje jeden z mieszkancow- tylko przez ten niemiecki oboz . Tam po 6000 ludzi na raz trzymali, ten lasek na wzgorzu to po nieboszczykach z obozu rosnie...w tym lesie znajdziecie wielki dol. Tuz obok jest pomnik.Chociaz pomnik to chyba za duze slowo, mowi pan Karol.BETONOWY NAGROBEK JEST POROSNIETY MCHEM; SPEKANY.POSRODKU METALOWY KRZYZ W BIALO NIEBIESKIE PASY. OBOK TABLICA NN. ZADNYCH DAT, ZADNYCH NAZWISK , ZADNEGO NAPISU... zadnego marmuru tez panstwo nie znajdziecie, zlo triumfuje nawet po smierci ! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama