W Rudzie Śląskiej uczczono górników z Halemby w 5. rocznicę...

  W Rudzie Śląskiej uczczono górników z Halemby w 5. rocznicę katastrofy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Rudzie Śląskiej uczczono górników z Halemby w 5. rocznicę katastrofy
  1/27
  przejdź do galerii

  ©mikołaj suchan

  Pamięć 23 górników, którzy zginęli w wybuchu metanu i pyłu węglowego w kopalni Halemba uczczono w poniedziałek w Rudzie Śląskiej. Mija właśnie piąta rocznica tej jednej w największych katastrof we współczesnym polskim górnictwie. Zobaczcie zdjęcia z dnia katastrofy.
  Uroczystości upamiętniające ofiary rozpoczęły się jak co roku mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Ks. Antoni Myśliwiec podkreślał, że tragedia w Halembie powinna zmusić wszystkich do refleksji i uświadamiać, że Bóg powinien zajmować pierwsze miejsce w życiu każdego człowieka. - Na pewno ręce dobrego Boga objęły tych, którzy tragicznie, w jednej sekundzie, zakończyli swoje życie tam na dole, tysiąc metrów pod ziemią - przekonywał.


  Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie złożono kwiaty pod tablicami z nazwiskami blisko 200 osób, które - według oficjalnych statystyk - zginęły w "Halembie" od początku jej istnienia. Wiązanki zostały też złożone pod zegarem przy kopalni. W uroczystościach brali udział bliscy i koledzy ofiar, związkowcy, przedstawiciele kierownictwa kopalni i spółek węglowych.

  Do katastrofy w "Halembie" doszło 21 listopada 2006 r. ok. godz. 16.30, gdy ośmiu górników zatrudnionych w kopalni "Halemba" i piętnastu pracowników wykonującej roboty na zlecenie kopalni firmy Mard demontowało sprzęt z likwidowanej ściany wydobywczej.

  Jak ustaliła po tragedii gliwicka prokuratura, z powodu zaniechania profilaktyki przeciw zagrożeniom naturalnym, po zapaleniu i wybuchu metanu w wyrobisku 1030 metrów pod ziemią wybuchł pył węglowy, czyniąc największe spustoszenie i zabijając większość ofiar tragedii. Obejmujący 27 osób akt oskarżenia był gotowy w czerwcu 2008 r.

  W głównym procesie, który ruszył trzy lata temu, odpowiada 17 oskarżonych. Dziewięciu innych mężczyzn, na których ciążyły zarzuty mniejszego kalibru, przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze. 5 lutego 2009 r. usłyszeli wyroki - od czterech miesięcy do dwóch lat więzienia w zawieszeniu i grzywny od 300 do 1500 zł. Jeden z oskarżonych został wyłączony z głównego procesu ze względu na stan zdrowia.

  We wciąż toczącym się procesie najpoważniejsze zarzuty ciążą na byłym głównym inżynierze wentylacji kopalni i kierowniku jej działu wentylacji Marku Z. Odpowiada on m.in. za sprowadzenie katastrofy, w której zginęli górnicy.

  Były dyrektor "Halemby" Kazimierz D. został oskarżony o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia górników, co skutkowało śmiercią 23 osób. Jemu i Markowi Z. grozi do 12 lat więzienia. Według śledczych, w listopadzie 2006 r. obaj przyzwalali na łamanie w kopalni przepisów i zasad sztuki górniczej.

  Zarzuty postawione pozostałym oskarżonym dotyczą m.in. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy, narażenia górników na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz niedopełnienia przepisów bezpieczeństwa i fałszowania dokumentów. Główni podejrzani nie przyznają się do winy. Nie wiadomo kiedy sprawa się zakończy. Do przesłuchania pozostało jeszcze wielu świadków. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama