Ważne
  Jasna Góra: Rozpoczęły się doroczne rekolekcje biskupów

  Jasna Góra: Rozpoczęły się doroczne rekolekcje biskupów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Doroczne rekolekcje polskich biskupów rozpoczęły się w poniedziałek na Jasnej Górze. Głównym tematem nauk rekolekcyjnych prowadzonych przez salwatorianina ks. dr. Krzysztofa Wonsa jest postać pierwszego pasterza Kościoła, św. Piotra.
  Do jasnogórskiego sanktuarium biskupi zjechali w poniedziałek po południu. Rozlokowali się w Domu Pielgrzyma; tam w sali konferencyjnej wygłaszane są nauki. Podczas ośmiu kolejnych spotkań rekolekcyjnych ks. dr Wons poprowadzi rozważania oparte na analizie tekstów biblijnych.

  Jak akcentował w komunikacie biura prasowego episkopatu tegoroczny rekolekcjonista, uczestników rekolekcji będzie prowadzić słowo Boże.
  "To samo słowo, które formowało i prowadziło św. Piotra. Nie mamy mocniejszej mowy niż ta, którą kieruje do nas Duch Święty przez słowo Pisma Świętego. Kościół zawsze wierzył w sakramentalną moc słowa, rzeczywistą obecność Ducha Świętego w Piśmie Świętym" - wskazał ks. dr Wons.

  Kolejne dni biskupich rekolekcji będzie rozpoczynać msza w jasnogórskiej kaplicy Matki Bożej, a kończyć modlitwa Apelu Jasnogórskiego prowadzona przez jednego z hierarchów.

  We wtorek porannej mszy przewodniczył będzie i homilię wygłosi metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w środę - metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

  Wieczorne modlitwy Apelu Jasnogórskiego będą prowadzić mianowani w ostatnim czasie biskupi pomocniczy: Grzegorz Ryś i Damian Muskus z Krakowa oraz biskup Marek Solarczyk z Warszawy.

  W trakcie rekolekcji biskupom zostanie pokazany film Zdzisława Sowińskiego "Prawdziwie spadła z nieba". Obraz dokumentuje powstanie i umieszczenie we wrześniu ub. roku na Jasnogórskiej Ikonie nowych Koron i Sukni Wdzięczności, w których umieszczono liczne dary wiernych, m.in. kamienie z groty z Nazaretu.

  W środę biskupi przystąpią do spowiedzi. Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem mszą odprawioną przez metropolitę gnieźnieńskiego, prymasa Polski, abp. Józefa Kowalczyka.

  Tegoroczny rekolekcjonista biskupów ks. dr Krzysztof Wons ma 52 lata. Studiował teologię duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, pełnił też posługę ojca duchownego w seminarium salwatorianów w miejscowości Bagno. Od 1997 r. jest dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie i wykładowcą w seminarium w Bagnie.

  Ks. dr Wons kieruje też Szkołą Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych - organizowaną pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, a także prowadzi różne spotkania formacyjne. Jest autorem m.in. rozważań rekolekcyjnych bazujących na duchowej lekturze Ewangelii.

  Pierwsze rekolekcje biskupów na Jasnej Górze odbyły się w 1946 r. Zwyczaj corocznych rekolekcji Episkopatu wprowadził w 1950 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

  W poniedziałek po południu, jak co roku przed rekolekcjami biskupów, w jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie rekolekcyjne biskupich kierowców.(PAP)

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Agnieszka Cisak. Seksowna góralka walczy o koronę Miss Polski [Zobacz ZDJĘCIA]
  Kolejny cenny zabytek poszedł z dymem! Dramatyczne zdjęcia pożaru w Katowicach

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biskupi jasna gora

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

   z czego beda sie spowiadac przeciez oni nie powinni grzeszyc

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama