PLUM 97 dni: Śląska metropolia tworzy się już od lat?

  PLUM 97 dni: Śląska metropolia tworzy się już od lat?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruda Ślaska - miasto stworzone ze scalonych dzielnic. Funkcjonuje nieźle. Na razie

  Ruda Ślaska - miasto stworzone ze scalonych dzielnic. Funkcjonuje nieźle. Na razie ©Mikołaj Suchan

  Wczoraj Bogucice, Szopienice czy Murcki, dziś Katowice. Wczoraj Godula, Bielszowice czy Wirek, dziś Ruda Śląska. Czy w taki sam sposób powstanie kiedyś "supermiasto" Silesia? Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego, występując w czwartek podczas konferencji "Od miasta do metropolii" zwrócił uwagę, że dla dzisiejszych mieszkańców Śląska i Zagłębia granice ich miast nie mają już takiego znaczenia, jakie miały dla ich ojców i dziadków.
  Ruda Ślaska - miasto stworzone ze scalonych dzielnic. Funkcjonuje nieźle. Na razie

  Ruda Ślaska - miasto stworzone ze scalonych dzielnic. Funkcjonuje nieźle. Na razie ©Mikołaj Suchan

  - Zresztą, historycznie rzec biorąc, wiele z nich powstało z połączenia mniejszych gmin - przypomniał Matusiewicz.

  Istotnie, jeśli zestawić 14 miast tworzących Górnośląski Związek Metropolitalny z liczbą samodzielnych gmin, jakie kilkadziesiąt lat temu istniały na tym samym obszarze, to trudno nie podchwycić tezy o "permanentnym budowaniu metropolii". Eksperci radzą wstrzymać się jednak z szukaniem analogii. Ich zdaniem, na automatyczną powtórkę z przeszłości nie ma co liczyć.

  Miasta rosną  Wielkie Katowice zaczęły powstawać w roku 1924, gdy do powiatu miejskiego włączono Bogucice, Załęże, Brynów i Ligotę Pszczyńską. Po roku 1945 wchłonięte zostały m.in. Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Janów, Wełnowiec, Szopienice, Giszowiec oraz Murcki.

  Ruda Śląska w obecnym kształcie istnieje od 1959 r., kiedy połączono Nowy Bytom i Rudę (oba wchłonęły wcześniej kilka innych miejscowości).

  Chorzów do lat 30. XX wieku był wsią. Kiedy dołączono do niego Królewską Hutę oraz Wielkie i Nowe Hajduki, stał się miastem.

  Jak się ludziom dobrze wiedzie, to chętniej działają wspólnie  Rozmowa z dr. Robertem Krzysztofikiem z Katedry Geografii Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

  Czy miejscowości z terenu aglomeracji są skazane na integrację? Ich dotychczasowa historia chyba potwierdza taki scenariusz.
  Nie do końca. Wchłanianie mniejszych gmin przez duże miasta Śląska i Zagłębia trwało do lat 80. XX wieku. Później można było raczej zauważyć tendencje odśrodkowe.

  Dlaczego trend się zmienił?
  Wskutek gospodarczego kryzysu duże miasta straciły swoją atrakcyjność i stąd niektóre dzielnice zdecydowały się na secesję.

  Teraz znów mamy kryzys. Czy to przekreśla szanse na powstanie aglomeracji?
  Największym problemem jest obecnie brak silnego lidera. W czasach, gdy Katowice wchłaniały sąsiednie gminy, sytuacja była jasna: "hegemon" miał na tyle silną pozycję, że był atrakcyjny dla ościennych gmin. Na takiej zasadzie dziś swoją pozycję budują Poznań czy Wrocław. U nas tymczasem jest kilkanaście zbliżonych potencjałem miast, więc tak naprawdę mamy do czynienia nie tyle z aglomeracją, co konurbacją, czyli zespołem miejskim złożonym z kilku miast. Integracja w takich warunkach jest trudna.

  Taką konurbacją "pozlepianych" dzielnic jest Ruda Śląska. I jakoś to miasto działa.
  Owszem, ale trzyma się dzięki swoim podstawom ekonomicznym, bo sporą część mieszkańców silniejsze więzi łączą z ościennymi miastami niż z ich własnym. Gdyby Ruda Śląska straciła swoje gospodarcze podstawy, to natychmiast ujawnią się w nim tendencje odśrodkowe.

  Nie musimy więc twierdzić, że jesteśmy mieszkańcami Silesii, ale możemy pod tym szyldem wspólnie działać. Wystarczy, że będziemy mieli źródła finansowania.
  My te źródła mamy, ale one są nierównomiernie rozłożone. W miarę dostatnio jest w Katowicach i Gliwicach, ale są miasta, gdzie jest naprawdę biednie. Integracji sprzyja sytuacja, kiedy dostatek jest w miarę równo rozłożony.


  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rezerwat

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Nazwa jak piękna i mocno zakorzeniona w innych kulturach,takie miano jak nic innego pasuje do Śląska(V kolumny) Gorzelik to wielki wódz plemienia szlyzjerów tępych ludzi z popsutym kodem...rozwiń całość

   Nazwa jak piękna i mocno zakorzeniona w innych kulturach,takie miano jak nic innego pasuje do Śląska(V kolumny) Gorzelik to wielki wódz plemienia szlyzjerów tępych ludzi z popsutym kodem genetycznym,ludzie wprost niereformowalni.Zamiast pleść te farmazony przedstaw Pan konkretny plan działania jak Pan widzisz Śląsk któremu trzeba płacić przedwczesne emerytury zgoła nie małe bo Górnicze,jak Pan widzisz rozwój regionalny z własnych funduszy bo chyba nie liczy Pan na pieniążki z UE której się Pan sprzeciwia można te pytania mnożyć bo tak naprawde to nie jest tak jak się Panu wydaje problemów jest masa a rozwiozań i propozycji z Pana strony brak także siedź Pan na tej Polskiej posadzie w Uniwersytecie Śląskim i przestań Pan siać herezje XXI wieku bo zamiast Dr. będziesz Pan mianem największego heretyka Hr.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie powinno być żadnej ustawy o metropolii.

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Albo miasta łączą się w jeden organizm, albo nie.

   Dlaczego ktoś w imię partykularnych interesów lub wybujałych kompleksów zaściankowych, mając odrobinę władzy próbuje robić coś sztucznego....rozwiń całość

   Albo miasta łączą się w jeden organizm, albo nie.

   Dlaczego ktoś w imię partykularnych interesów lub wybujałych kompleksów zaściankowych, mając odrobinę władzy próbuje robić coś sztucznego. Kiedyś jakiś palant stworzył wielki Wodzisław Śląski, miasto ponad sto tysięcy mieszkańców. Megalomania ze słomą w butach. Przyszedł czas transformacji, od Wodzisławia poodłączały się Radlin, Pszów, Rydłutowy, Marklowice (w których podobno było zakazane budować bloków powyżej 5 pięter, bo z piątego piętra to by już był widoczny Wodzisław). Dziś wszystkie te miejscowości jako gminy wchodzą dobrowolnie w skład powiatu którego starostwo ma siedzibę w Wodzisławiu.

   Nie można za chama (celowe określenie) łączyć Katowic ze Sosnowcem. Może niech Katowice łączą się najpierw ze Siemianowicami, Chorzowem itd, a Sosnowiec z Dąbrową Górniczą, Będzinem. Niech te aglomeracje pokażą innym miastom i gminom że połączenie z nimi to jest działanie korzystne dla obu stron. W Subregionie Zachodnim podobnie mogłyby się łączyć w jeden duży organizm samorządowy takie miasta i gminy jak Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, Jastrzębie. Gdyby Racibórz zerkający w kierunku opolszczyzny zobaczył że jest to dobre połączenie to też miałby tu bliżej niż do Opola.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląski klimat zdecydowanie nie służy miastom zagłębiowskim

   precz z Silesią (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Sosnowiec pod śląską okupacją popadł w nędzę i jest w opłakanym stanie. Nie dla metropolii, nie dla kormelstwa, żądam normalności w moim mieście.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w/w komentarz - z marginesu

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silny Burnistrz Supermiasta

   wybrany przez wyborców (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   Nie pozwoliłby na stawianie bramek do poboru opłat od kierowców na swoim terenie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE

   Goloos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Miasto Silesia, dzielnica Sosnowiec. Metropolii już podziękujemy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ... mertopolia powstanie, bo wymaga tego interes wiekszoci mieszkancow ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   ... glos kiboli wazny jest jesli chodzi o pilke,
   ale w ekonomii kibole maja malo do powiedzenia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama