Pomysł władzy: antykoncepcją w gołębie

  Pomysł władzy: antykoncepcją w gołębie

  Aleksandra Łogusz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Władze miasta zastanawiają się, czy do karmy wysypywanej gołębiom nie aplikować środków antykoncepcyjnych. Dzięki temu populacja tych ptaków nie rosłaby tak szybko, jak obecnie.
  - Jesteśmy zainteresowani jakąś humanitarną metodą pozbycia się gołębi, ograniczenia ich populacji. To jedna z możliwości, którą rozważamy - deklaruje Grzegorz Dąbrowski, rzecznik UM.

  Gołębie są utrapieniem mieszkańców, restauratorów w centrum miasta. - Brudzą, wlatują do restauracji, są natarczywe. Wyjadają jedzenie na zapleczu, a nawet chodzą po stolikach klientów. Mamy przez nie więcej sprzątania - uskarża się jedna z pracownic kawiarni w centrum miasta.

  Pomnik Jana Kiepury, który miał być wizytówką miasta jest zanieczyszczony ptasimi odchodami. Podobnie stojące obok ławki. Gołębie na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Przesiadują na gzymsach, parapetach, balkonach okolicznych kamienic. - To jest jakiś koszmar, można tłumaczyć, prosić ludzi żeby nie dokarmiali ptaków, ale to nic nie daje - denerwuje się Janina Cyba.

  Gołębie to nie tylko problem estetyczny. Mogą także przenosić groźne choroby i kleszcze. W zeszłym roku na skutek ukąszenia obrzeżka zmarł mężczyzna, uczulony na wydzielinę charakterystyczną dla tego kleszcza.

  Sosnowiec próbował poradzić sobie z ptasim problemem rozstawiając tabliczki z zakazem dokarmiania gołębi. Akcja jednak spaliła na panewce, bo zniknęły.

  Jednak potencjalny zakaz na pewno nie odstraszy Sebastiana Kołodziejczyka. Chłopak codziennie dokarmia gołębie w centrum Sosnowca.
  - W domu bym nie trzymał ptaków, ale tym w centrum miasta zawsze coś do jedzenia rzucę - mówi Sebastian. - Słyszałem o chorobach i obrzeżku, ale już 26 lat żyję i jakoś do tej pory nic mi się takiego nie stało.

  Strażnicy miejscy nie mogą interweniować, gdy ktoś dokarmia ptaki, bo brakuje podstawy prawnej do ich ukarania. Zgodnie z prawem mandat można wypisać tylko za zaśmiecanie terenu, a nie za dokarmianie gołębi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama