Uniwersytet śląski ma działkę na budowę wydziału RTV

  Uniwersytet śląski ma działkę na budowę wydziału RTV

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Uniwersytet śląski ma działkę na budowę wydziału RTV

  ©GRUPA 5 ARCHITEKCI

  Urząd Miasta w Katowicach przekazał Uniwersytetowi Śląskiemu działkę pod budowę nowej siedziby dla wydziału radia i telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwsi studenci wejdą do budynku oraz nowoczesnego studia filmowo-telewizyjnego za trzy lata.
  Uniwersytet śląski ma działkę na budowę wydziału RTV

  ©GRUPA 5 ARCHITEKCI

  Nieruchomość o powierzchni 2258 m. kw. i wartości 1,217 mln zł została przekazana Uniwersytetowi Śląskiemu w formie darowizny. W uroczystości wzięli udział: prezydent Katowic Piotr Uszok, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziekan wydziału radia i telewizji prof. Krystyna Doktorowicz.

  Nowa siedziba wydziału radia i telewizji powstanie w centrum Katowic, w pobliżu tworzącego się kampusu uniwersyteckiego.
  Obecna siedziba katowickiej "filmówki" mieści się (od 1978 roku) w nieprzystosowanych do potrzeb nowoczesnego kształcenia pomieszczeniach dawnego hotelu na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich.

  TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA NOWA SIEDZIBA WYDZIAŁU RADIA I TELEWIZJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

  Nowy budynek dla katowickiej "filmówki" powstanie przy ulicy Pawła 3. Wybudowany zostanie według projektu Grupy 5 Architekci z Warszawy, który w marcu zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby wydziału.

  Projekt nawiązuje do śląskiej architektury, poprzez m.in. propozycję wykorzystania na fasadzie budowli charakterystycznego motywu czerwonej cegły. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest także wewnętrzny dziedziniec. - Obiekt powstanie w centrum miasta, w ciasnej zabudowie, dlatego chcieliśmy wydobyć piękno architektury śląskiej - tłumaczyła Doktorowicz.

  Walorom estetycznym tego miejsca mają dorównywać rozwiązania dydaktyczne. Jak powiedziała dziekan wydziału, nowa siedziba zostanie wyposażona w "duże studio telewizyjno-filmowe". Powstaną także nowoczesne pracownie m.in. do nauki montażu i produkcji.

  - Pracownia projektowa przystępuje do pierwszych działań. Pierwsi studenci wejdą do budynku za trzy lata - powiedziała w trakcie wtorkowej uroczystości Doktorowicz.

  Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dodał, że z początkiem 2012 roku uczelnia powinna przystąpić do pierwszych działań związanych z realizacją inwestycji. Poinformował także, że obecnie oczekują na wyniki ekspertyzy geologicznej.

  Nowa siedziba dla katowickiej "filmówki" - będzie według Banysia - kolejnym etapem budowy kampusu. Jest to kolejna inwestycja, dzięki której cały kampus zostanie zintegrowany - dodał. - Powiększy strefę akademicką w centrum miasta, jest pierwszym etapem rewitalizacji tego kwartał - tłumaczył Uszok.

  Obecnie w pobliżu tego kwartału znajdują się główne zabudowania Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Ukończona została również budowa Centrum Informacji Naukowej Biblioteki Akademickiej, rozpoczęła się także realizacja Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Wstępnie koszt budowy gmachu wyceniono na ponad 20 mln zł, środki na ten cel mają przeznaczyć: miasto Katowice, uniwersytet, województwo śląskie. Uczelnia będzie się także ubiegać o środki unijne. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama