Bytom: Wystawa zdjęć nowojorskiej artystki Collier Schorr

  Bytom: Wystawa zdjęć nowojorskiej artystki Collier Schorr

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Wystawa zdjęć nowojorskiej artystki Collier Schorr
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©collier schorr/materiały promocyjne

  Wystawa monograficzna nowojorskiej artystki Collier Schorr, autorki zdjęć m.in. z cyklu "Neue Soldaten", ze słynnymi wizerunkami młodzieńców w mundurach hitlerowskich, zostanie zaprezentowana w Bytomiu w ramach Festiwalu Ars Cameralis.
  Na wystawie zostaną pokazane najważniejsze fotografie artystki, rysunki, oraz cztery filmy, w tym dwa z nich będące artystycznym dokumentem jej dokonań. Nie zabraknie dwóch z jej najważniejszych cykli fotograficznych pt. "Neue Soldaten" oraz "Forests and Fields".

  W "Neue Soldaten", czyli najsłynniejszym projekcie, Collier Schorr przedstawia współczesnych nastolatków m.in. w historycznych mundurach SS i Wehrmachtu.


  - W cyklu "Neue Soldaten" pokazuje młodzieńca pochodzącego ze Szwabii przebranego w mundur hitlerowski, młodego Afroamerykanina w mundurze żołnierza armii amerykańskiej oraz kilkuletniego chłopca w dżinsach i białej kominiarce. Wystawa, którą widziałem w Nowym Jorku jest swego rodzaju dokumentem przed tragedią, bo z jednej strony oglądamy estetyczne zdjęcia z niewinnymi buziami dzieci, z drugiej poprzez naszą znajomość kultury i historii, wydobywamy nasze mroczne skojarzenia - powiedział w środę kurator wystawy Stanisław Ruksza.

  Ruksza dodaje, że "granica między ekscytacją a krytyką jest bardzo cienka". - Te zdjęcia można odczytać jako przestrogę. Aby nie doszło do kolejnych tragedii - dodał Ruksza.

  Inny projekt Schorr "Forests and Fields" przedstawia aranżacje ciętych kwiatów w quasi-naturalnych i studyjnych przestrzeniach. - Fotografie kwiatów na pierwszy rzut oka uwodzące estetyką są tak naprawdę opowieścią o śmierci, próbą pokazania, że piękno potrafi być niebezpieczne - powiedział
  kurator wystawy.

  Starania o sprowadzenie zdjęć do Polski trwały ponad 2 lata.

  Wystawa zostanie otwarta w sobotę w Galerii Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" w Bytomiu. Potrwa do 28 stycznia 2012 roku.

  Organizatorami wystawy, która będzie prezentowana w ramach Festiwalu Ars Cameralis jest Biuro Organizacyjne Ars Cameralis. Prace artystki udostępniła Galeria 303 w Nowym Jorku i Stuart Shave Modern Art Gallery w Londynie.

  Collier Schorr urodziła się w 1963 roku w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny, która uciekała przed Holokaustem do USA z terenów wschodniej Galicji. Jej fotografie wystawiane były do tej pory m.in. w Institute of Contemporary Art w Londynie, Guggenheim Museum w Nowym Jorku, KW w Berlinie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Jewish Heritage w Nowym Jorku. PAP

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama