Górale nie będą blokować gruntów i tras narciarskich

  Górale nie będą blokować gruntów i tras narciarskich

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dobra wiadomość dla narciarzy! Po raz pierwszy od lat tej zimy w Szczyrku będą działać wszystkie wyciągi. Miłośnicy szusowania nie trafią już na zamknięte trasy narciarskie w Czyrnej-Solisku.
  To efekt porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Właścicieli Gruntów a Gliwicką Agencją Turystyczną.
  - Umowa jest taka, że GAT ogłosi przetarg na wydzierżawienie wyciągów narciarskich. To ureguluje wszystkie dotychczasowe nieprawidłowości. Do przetargu przystąpią wszyscy członkowie stowarzyszenia - mówi Stanisław Richter, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Gruntów (STOWAG).

  Dzięki porozumieniu korzyści z działania wyciągów będą mieli również właściciele gruntów, na których są wyciągi Agencji i przebiegają przez nie trasy narciarskie. Do tej pory mieli problemy z odzyskaniem od GAT pieniędzy.

  - Pieniądze będą trafiać do nich i to oni będą się z nami rozliczać. To dla wszystkich korzystne rozwiązanie, a ośrodek będzie pracował całą zimę - wyjaśnia Marcin Kędracki, prezes GAT.

  W pierwszym kwartale przyszłego roku ma powstać spółka, w której GAT będzie właścicielem i zostawi sobie 34 procent udziałów, resztę odsprzeda właścicielom gruntów.
  - W Ministerstwie Skarbu Państwa pomysł zyskał pozytywną opinię - mówi Richter.

  W stowarzyszeniu jest 53 właścicieli gruntów i to przede wszystkim oni będą się starali o udziały w nowej spółce. Ma ona być pierwszym krokiem do całkowitego sprywatyzowania GAT, która przed prywatyzacją sprzeda swoje udziały dotychczasowym akcjonariuszom. Wówczas odrębne spółki powstaną w Korbielowie i Szczyrku. Tam też będą miały siedziby, by podatki mogły wpływać do właściwych gmin. Teraz pieniądze są zarabiane w Beskidach, a idą na utrzymanie niedochodowego basenu GAT w Gliwicach, zamiast na rozwój bazy w Szczyrku.

  - Fakt, że do ministerstwa wpłynęła wspólna propozycja GAT i właścicieli gruntów, to wręcz epokowy postęp w tej sprawie. Teraz Warszawa czeka na dokumenty i argumenty Agencji, że proponując takie rozwiązanie nie działa ona na szkodę skarbu państwa. Ośrodek jest w złym stanie i wymaga poważnych inwestycji, najważniejsze jest jednak to, by uruchomić wszystkie wyciągi i przygotować go maksymalnie do sezonu. To będzie sygnał dla turystów, którzy chcieliby do nas przyjeżdżać oraz inwestorów - komentuje Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama