Bez przykładu z samej góry

Bez przykładu z samej góry

Krzysztof P. Bąk

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Korki nie były mniejsze, a tłok w autobusach i tramwajach - jak zawsze. W naszym regionie dzień bez samochodu minął w... samochodzie.
W Mysłowicach rowerzyści mogli za darmo zrobić przegląd pojazdów w dwóch serwisach rowerowych. Władze miasta zdecydowały, że od godz. 7 do 15 żadne auto nie będzie mogło wjechać na Rynek. Podobnie postąpiono w Gliwicach, gdzie została zamknięta ul. Zwycięstwa.

Mimo takich przeszkód do aut w poniedziałek wsiadło wielu kierowców. Na taki krok zdecydował się również Roman Urbańczyk, prezes organizującego transport zbiorowy KZK GOP.
- Miał w ciągu dnia spotkania w różnych miejscach. Nie dałby rady inaczej - tłumaczy rzeczniczka tej instytucji, Alodia Ostroch. - Ale trzy czwarte pracowników firmy przyjechało autobusami - zapewnia.
Przyjechało, bo tego dnia właściciele czterech kółek mogli za darmo skorzystać z miejskiej komunikacji. - Wystarczyło pokazać dowód rejestracyjny swojego auta - wyjaśnia spotkany przy katowickim dworcu kontroler KZK GOP. - Widziałem dziś takich dokumentów sporo - uśmiecha się.

Dzień bez samochodu to jeden z ostatnich akcentów trwającego od 15 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W tym czasie, okazując skasowany bilet, za darmo można było skorzystać z krytych pływalni w Rudzie Śląskiej, zwiedzić muzea w Katowicach i Mysłowicach, obejrzeć wystawy w katowickim BWA. W niedzielę w zajezdni tramwajowej w Bytomiu z okazji ETZT odbędzie się festyn.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo