Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Zabytkowa hala elektrociepłowni Szombierki ma służyć kulturze

Redakcja
arc
Zabytkowa hala Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu ma nadal służyć kulturze - deklaruje jej właściciel, koncern Fortum. W czwartek jego przedstawiciele poinformowali o działaniach, dzięki którym w przyszłości znów będzie można organizować tam spektakle czy wystawy.

Chodzi o unikatowy w skali europejskiej zabytek przemysłowy. Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. według projektu braci Zillmann, twórców m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach.

Architektura obiektu inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi - obiekt ma potężne ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz charakterystyczne trzy 120-metrowe kominy i wieżę zegarową. W hali dawnej maszynowni z balkonami i krużgankami od połowy lat 90. organizowano różne wydarzenia, m.in. koncerty i wystawy.

Elektrociepłownię w styczniu tego roku kupiła od Skarbu Państwa firma Fortum Power and Heat Polska, należąca do fińskiego koncernu Fortum. Ponieważ cała elektrociepłownia formalnie nadal jest obiektem przeznaczonym do produkcji energii i ciepła oraz nie spełnia norm bezpieczeństwa wymaganych przy organizacji imprez, nowy właściciel zdecydował wówczas o tymczasowym wstrzymaniu ich organizacji.

W czwartek dyrektor spółki ds. komunikacji, Izabela Van den Bossche, przypomniała, że zarząd firmy od początku deklarował chęć udostępnienia zakładu lokalnej społeczności dla potrzeb kulturalno-oświatowych. Procedura zmiany przeznaczenia obiektu mogła rozpocząć się po tym, gdy na początku października w Szombierkach wygaszono produkcję.

Według Van den Bossche, spółka podjęła już prace mające poprawić stan techniczny zaniedbanego przez lata budynku. Rozpoczęto je od uszczelniania dachu oraz naprawy komina i fragmentów elewacji. Wymieniono też przestarzały system ogrzewania.

Rozpoczęły się także konsultacje, służące określenie zakresu prac, które muszą zostać przeprowadzone, by obiekt mógł być wykorzystywany przy organizacji wydarzeń kulturalnych. Fortum rozmawia tu ze strażą pożarną, wojewódzkim konserwatorem zabytków, urzędem marszałkowskim oraz firmami architektonicznymi.

- To dość długa i skomplikowana procedura administracyjna, przy przeprowadzaniu której kluczowe jest wsparcie władz lokalnych. Na szczęście deklarację takiego wsparcia już otrzymaliśmy. Prace modernizacyjne podjęliśmy wcześniej, aby po spełnieniu wymogów formalnych jak najszybciej udostępnić obiekt zainteresowanym - wskazała przedstawicielka spółki.

Jak dodała Van den Bossche, Fortum - wraz z władzami miasta i wojewódzkim samorządem - rozpoczął też "proces poszukiwania optymalnych rozwiązań dla zabytkowej elektrociepłowni Szombierki w przyszłości". Pomoc w organizacji życia kulturalnego w tym miejscu zadeklarowało już Bytomskie Centrum Kultury. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera