Ważne
  Superpromocja klubu: Piłkarz idzie do więzienia

  Superpromocja klubu: Piłkarz idzie do więzienia

  Tomasz Kuczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W takiej scenerii na więziennym boisku zawodnicy Polonii zagrali w Strzelcach Opolskich

  W takiej scenerii na więziennym boisku zawodnicy Polonii zagrali w Strzelcach Opolskich ©Dorota Talowska/poloniabytom.com.pl

  Czy nasi piłkarze wybierają się do więzienia? Nie słyszałam, żeby mieli problemy z prawem - odparła trochę zaskoczona naszym telefonem rzecznik Ruchu Chorzów Donata Chruściel, jednak szybko zorientowała się w temacie: - Mamy takie zaproszenia, ale w grudniu już nie damy rady, ze względu na mnogość imprez związanych ze świętami. Jednak w nowym roku pewnie dojdzie do takich wizyt naszych piłkarzy.
  W takiej scenerii na więziennym boisku zawodnicy Polonii zagrali w Strzelcach Opolskich

  W takiej scenerii na więziennym boisku zawodnicy Polonii zagrali w Strzelcach Opolskich ©Dorota Talowska/poloniabytom.com.pl

  Klubowi działacze stają na głowie, aby skutecznie promować swoje drużyny piłkarskie. Zawodnicy odwiedzają dzieci w szpitalach, są na turniejach kibiców. Jednak ich pojawienie się w aresztach śledczych lub więzieniach robią największe medialne wrażenie.

  - Trzy-cztery razy w tygodniu jesteśmy w szkołach, domach dziecka, rozsyłamy do redakcji zdjęcia do darmowego wykorzystania i... nic! - kiwa głową Jerzy Mucha, szef Grupy Medialnej Górnika Zabrze.
  - Jednak o wizytach w więzieniach zawsze jest głośno. Osadzeni, którzy często są kibicami piłki, proszą swych opiekunów, aby zaprosić piłkarzy. Byliśmy w więzieniu w Zabrzu-Zaborzu, gdzie oprócz fanów Górnika byli też kibice GKS-u Katowice i Wisły Kraków, oraz w Gliwicach. Nasza delegacja wybiera się też do więzienia w Wojkowicach, bo tam jest wielu naszych sympatyków. Robimy to dla tych ludzi, którzy bardzo przeżywają takie wizyty, a oglądanie meczów to często dla nich jedyna rozrywka. Odwiedzenie więzienia robi też duże wrażenie na piłkarzach.

  - W więzieniu śpiewała Doda, Krzysztof Krawczyk, Stevie Wonder czy Tina Turner, więc wizyta piłkarzy nie powinna nikogo dziwić - dodaje dyrektor zarządzający Polonii Bytom Marek Pieniążek, który zajmuje się m.in. działaniami promocyjnymi. - Każda obecność w mediach jest promocją dla klubu. Prasa lubi kontrowersyjne tematy, a więzienie zawsze takim było. Przyjmujemy zaproszenia od osadzonych jednak nie z tego względu. Chcemy im pokazać, że na zewnątrz jest normalny świat, do którego wrócą. Przed każdą wizytą mamy spotkanie z opiekunami więźniów, aby się dobrze do niej przygotować.

  - To było ciekawe przeżycie, ale zdecydowanie wolę być na wolności - mówił Adrian Klepczyński, który w 2009 roku był w składzie bytomskiej delegacji w Zakładzie Karnym w Wojkowicach. Spotkał tam kibiców Polonii, GKS-u i Górnika.

  Bytomianie nie tylko odwiedzają więzienia i areszty śledcze. Już dwa razy rozegrali mecze z osadzonymi w zakładzie w Strzelcach Opolskich (ostatnio było 9:9). Z więźniami grali też swego czasu piłkarze Piasta Gliwice. Ich rywalami byli osadzeni z Zakładu Karnego w Piławie Dolnej koło Dzierżoniowa, gdzie "Piastunki" miały zgrupowanie. Ze względu na mróz zagrano w sali gimnastycznej (wygrał Piast 18:4). Więźniowie wręczyli po spotkaniu swym gościom replikę Radiostacji Gliwickiej wykonaną z patyczków używanych do szaszłyków!

  Oczywiście, promocja klubów nie kręci się tylko wokół zakładów karnych. Przykład? W niedzielę piłkarze Górnika zjadą na poziom 320 metrów w zabytkowej kopalni Guido, aby zagrać w... golfa. Za dołki będą służyły na przykład kaski górnicze. Niecodzienna zaba-wa wiąże się ze zlotem użytkowników internetowej encyklopedii zabrzańskiego klubu.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
  TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
  Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama